لینک های دسترسی

Breaking News

آلمان: خروج از افغانستان باید مشروط به نتایج مذاکرات صلح باشد


وزیر خارجه آلمان هشدار داده است که خروج پیش از وقت نظامیان بین‌المللی از افغانستان زمینه را برای تشدید خشونت‌های طالبان فراهم کرده و سبب خواهد شد این گروه تلاش کند تا قدرت را از راه‌های نظامی بدست بیاورد.

هایکو ماس پیش از آغاز نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل گفت که لازم است خروج از افغانستان مشروط به نتایج مذاکرات صلح باشد.

او گفت:"ما خواهان خروج مشروط تمام نظامیان از افغانستان استیم، اما خروجی که مرتبط با مذاکرات صلح و مهم‌تر از همه، مرتبط با پیروزی مذاکرات صلح باشد."

وزیر خارجه آلمان افزود:"ما طرفدار خروج پیش از وقت از افغانستان نیستیم که خطر توسل طالبان به خشونت و تلاش برای بدست آوردن قدرت از راه‌های نظامی را به همراه داشته باشد. ما مسوولیت بزرگی در اینجا داریم."

براساس توافقی که میان طالبان و امریکا در مذاکرات دوحه امضا شد، سربازان امریکایی باید از تاریخ اول ماه می افغانستان را ترک کنند؛ هرچند ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور امریکا گفته است که این تصمیم را مورد بررسی قرار خواهد داد.

برخی رسانه‌های امریکایی گزارش کرده اند که حضور سربازان امریکایی در افغانستان احتمالاً تا شش ماه تمدید شود، اما هنوز تصمیم نهایی در این باره گرفته نشده است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا تاکید کرده است که هر گونه تصمیم در بارهٔ آیندهٔ افغانستان، در هماهنگی کامل با پیمان ناتو گرفته خواهد شد.

این در حالی است که حکومت افغانستان امروز گفته است که بیشتر عملیات‌های نظامی اکنون توسط نیروهای امنیتی افغان به پیش برده می‌شود و سهیم شدن جامعهٔ‌ جهانی در مبارزه با دهشت افگنی را استقبال می‌کند.

XS
SM
MD
LG