لینک های دسترسی

Breaking News

غنی و مقام‌های هندی از موثریت استراتیژی جدید امریکا حرف زدند


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در سفر یک روزه به هند و دیدار با صدر اعظم، رئیس جمهور و وزیر خارجۀ آن کشور پیرامون مسایل مختلف از جمله مبارزه با دهشت افگنی، صلح و ثبات پایدار در افغانستان و منطقه، همکاری‌های اقتصادی تجارتی و ترانزیتی صحبت کرد.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که در این دیدارها پیرامون استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا و "بهبود وضعیت منطقه" پس از اعلام این استراتیژی صحبت شد.

مبارزۀ جدی بر ضد گروه های دهشت افگن فعال در افغانستان، اعمال فشار بر پاکستان به هدف اقدام جدی و عملی بر ضد پناهگاه‌های دهشت افگنان در آن کشور و همکاری هند با افغانستان در زمینه های مختلف، از اجزای استراتیژی جدید ایالات متحده برای افغانستان و جنوب آسیا است.

سفر آقای غنی به هند، به نقل ار رسانه‌های هندی، به دعوت صدر اعظم نرندرا مودی صورت گرفته است تا پیرامون همکاری هند با افغانستان که واشنگتن خواستار آن است، بحث و تبادل نظر شود، آنچه که پاکستان، رقیب دیرینۀ هند، به شدت مخالف آن است.

هند نیز مانند افغانستان به ریشه کن ساختن "منبع اصلی" بی ثباتی در افغانستان و منطقه تاکید داشته و "پناهگاه های امن دهشت افگنان را در پاکستان" عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه می‌دانند.

دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، گفته است که بیش از این موجودیت پناهگاه‌های دهشت افگنان در پاکستان تحمل نشده و به گفتۀ وی بر پاکستان فشار وارد خواهد شد تا لانه های دهشت افگنان را در خاک خود برچیند.

همزمان با سفر آقای غنی به هند، رکس تلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، نیز وارد دهلی جدید شده است تا با مقام‌های هندی پیرامون مسایل مختلف بحث کند. آقای تلرسن پیش از سفر به هند با مقام‌های پاکستانی در اسلام آباد دیدار کرده و یک روز پیش از آن با رهبران افغان در پایگاه هوایی بگرام دیدار کرده بود.

آقای غنی در دیدار با مقام‌های هندی با اشاره به گسترش روابط اقتصادی و تجارتی میان دو کشور خواستار اتصال هند با آسیای مرکزی از طریق دهلیز بحری شده است، دهلیزی که به گفتۀ وی می تواند منطقه را به مرکز همکاری‌های اقتصادی مبدل کند.

به دنبال اعلام استراتیژی جدید ایالات متحده برای جنوب آسیا و افغانستان، سفر مقام‌های افغان به هند بیشتر شده است. عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ افغانستان نیز یک ماه پیش به هند سفر کرد و با مقام‌های آن کشور دیدار کرد. پیش از آن صلاح الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان در اواسط ماه سپتامبر به هند سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG