لینک های دسترسی

Breaking News

تنش میان غنی و عبدالله حکومت‌داری را متاثر نساخته است


تا هنوز زمان دقیق نشست بعدی دو رهبر مشخص نشده است

ارگ و سپیدار، هر دو، می‌گویند که تنش‌های اخیر سیاسی میان محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ افغانستان، بر امور مملکت و حکومت‌داری تاثیر ناگوار برجا نگذاشته است.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفت که حکومت‌داری متاثر نشده و همه کارها منظم به پیش می رود.

آقای مرتضوی از آخرین نشست کابینه که در آن هم رئیس جمهور غنی و هم رئیس اجرائیه عبدالله حضور داشت و نیز از برگزاری جلسۀ نوبتی شورای وزیران به ریاست آقای عبدالله، به عنوان مثال یادآوری کرد.

در همین حال، جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه نیز اختلاف نظر سیاسی دو رهبر را به هدف نیک و برای سازنده‌گی خوانده می گوید که این اختلافات سبب اخلال حکومت‌داری نشده است و تمام امور بر اساس منافع ملی به خوبی به پیش می رود.

سخنگویان ارگ و سپیدار گفتند که به دنبال نشست هفتۀ گذشته میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه، قرار است نشست بعدی میان دو رهبر به زودی برگزار شود. اما هیچ یک از آنان تاریخ دقیق نشست بعدی را مشخص نساختند.

شماری از آگاهان نگران اند که فضای پرتنش میان رهبران حکومت وحدت ملی، فرصت را برای مخالفان مسلح فراهم می‌سازد تا از خلای به میان آمده به سود خود استفاده کنند.

به دنبال بروز کشیده‌گی میان رئیس جمهور غنی و رئیس اجرائیه عبدالله، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان هفتۀ گذاشته هشدار داد که نباید این اختلافات دستآوردها را به ویژه در بخش نظامی با تهدید روبرو سازد.

اما رئیس اجرائیۀ افغانستان روز دوشنبه در جلسۀ شورای وزیران با اشاره به کشیده‌گی های اخیر سیاسی با ارگ گفت که بحث‌ها میان مقام‌های بلندپایۀ حکومت برای حفظ منافع ملی است.

آقای عبدالله با اشاره به ناامنی‌های اخیر در افغانستان گفت "در جریان روزها و هفته‌های آینده که در پیشرو داریم، باید این موج بسیار بزرگ تهاجم سراسری که در نقاط مختلف کشور ما از طرف دشمنان این کشور آغاز شده، دفع شود".

XS
SM
MD
LG