لینک های دسترسی

Breaking News

غنی و پمپیو در مورد 'گام‌های بعدی' روند صلح افغانستان صحبت کردند


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا عصر دوشنبه اول جون (۱۲ جوزا) در مورد گام‌های بعدی روند صلح افغانستان، از جمله رهایی زندانیان، آتش بس، مکان و زمان مذاکرات بین الافغانی صحبت کردند.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای غنی "نقشه راه حکومت افغانستان برای دستیابی به صلح و ثبات دایمی" را به وزیر خارجۀ امریکا تشریح کرده و خواسته است که تیم های کاری هر دو طرف روی فراهم آوری تسهیلات بیشتر به خاطر تطبیق این نقشه راه کار کنند. جزییاتی در مورد این نقشۀ راه ارایه نشده است.

به نقل از خبرنامۀ ریاست جمهوری افغانستان، آقای پمپیو گفته است که در چارچوب تداوم روابط درازمدت و ستراتیژیک میان کابل و واشنگتن، ایالات متحده برای "یک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و باثبات" کار خواهد کرد.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان که در کنفرانس ویدیویی رییس جمهور غنی و آقای پمپیو حضور داشت، ساعاتی بعد در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باید رهایی زندانیان تکمیل شود.

بر اساس توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان، باید پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، ۵۰۰۰ زندانی طالبان از قید حکومت رها شوند و طالبان نیز ۱۰۰۰ زندانی حکومت را از بند رها کنند.

آقای خلیلزاد به خبرنگاران گفت که تا کنون حکومت افغانستان حدود ۲۴۰۰ تا ۲۵۰۰ زندانی طالبان و طالبان نیز حدود ۴۰۰ زندانی حکومت را از بند رها‌کرده اند.

با اینحال حکومت افغانستان گفته است که تمام زندانیان رها شده از قید طالبان منسوبان قوای مسلح افغانستان نیستند.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که در کنفرانس ویدیوی با آقای پمپیو، معاونان ریاست جمهوری، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان، فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو و شارژدافیر سفارت امریکا در افغانستان نیز حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG