لینک های دسترسی

Breaking News

غنی با دست پر از بروکسل به کابل برگشت


رئیس جمهورغنی که در راس یک هیات به منظور اشتراک در کنفرانس بروکسل عازم کشور بلجیم گردیده بود، صبح امروز به وطن برگشت.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با هیأت همراهش از کنفرانس بروکسل صبح امروز به کابل رسید و تعهدات بیش از ۱۵ میلیارد دالری را با خود آورد.

شام روز گذشته پس از پایان کنفرانس بروکسل، محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و فیدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی و معاون اتحادیه اروپا در یک نشست خبری شرکت کرد و این نشست هردو مقام بلندپایه مؤفق خواندند.

بر اساس اعلامیۀ ریاست جمهوری افغانستان، آقای غنی در این نشست، علت موفقیت کنفرانس بروکسل را کار مشترک و خستگی ناپذیر تیم‌های کاری حکومت افغانستان و اتحادیه اروپا خوانده است.

خانم موگرینی نیز گفت که این کنفرانس حمایت گسترده جامعه بین المللی را از افغانستان نشان داد که به شکل قوی و پایدار و بهتر در کنار مردم افغانستان قرار دارند.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخشی از سخنان خود گفت "ما واقف هستیم که سرمایه گذاری در افغانستان در راستای حمایت و تقویت مردم افغانستان در حقیقت سرمایه‌گذاری در ثبات بین‌المللی است".

رئیس جمهور افغانستان در این کنفرانس چنین تعهد کرده است "کار افغانستان از فردا آغاز می‌شود و پیشبرد قابل اطمینان، قابلیت، جهش، امانتداری و شفافیت، عوامل پیش برنده این پروسه می‌باشد".

محمدسرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افغانستان، پس از پایان نشست بروکسل، در اعلامیه‌ای گفته است که حمایت قاطع و همه جانبه در نشست بروکسل، در کنار اینکه نویددهندۀ آینده درخشان برای مردم افغانستان دارد؛ مسؤولیت سنگینی را نیز به دوش دولت افغانستان گذاشت.

آقای دانش تأکید کرده است که حکومت وحدت ملی باید در جهت رفاه و آسایش مردم، تحقق تعهدات و تطبیق اصلاحات لازم در تمام عرصه‌ها، با تلاش و قاطعیت کار کند.

در اعلامیه به نقل از معاون دوم رئیس جمهور نگاشته شده است که حکومت وحدت ملی باید از فرصت‌های پیش‌رو بهترین و بیشترین بهره را بگیرد.

این در حالی است که مقام‌های بیش از ۷۰ کشور و ۲۰ سازمان جهانی به روز چهارشنبه در نشست بروکسل به فراهم‌آوری ۱۵.۲ میلیارد دالر تا سال ۲۰۲۰ میلادی برای افغانستان، وعده سپردند.

XS
SM
MD
LG