لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: واکسین کووید۱۹ نخست به قوای مسلح و کارمندان طبی تطبیق شود


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان دستور داده است که ۵۰۰ هزار دوز واکسین کووید۱۹ که از سوی هند به افغانستان اهدا شده است، نخست به منسوبان قوای مسلح و کارکنان طبی تطبیق شود.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که رییس جمهور محمد اشرف غنی هدایت داده است که کمیته‌ای متشکل از ارگان‌های مربوطه زیر رهبری دفتر مشاوریت شورای امنیت ملی ایجاد شود تااین واکسین‌ها در یک روند شفاف به افراد مستحق تطبیق شود.

با ۵۰۰ هزار دوز واکسین کووید۱۹ ساخت هند که به تاریخ هفتم فبروری (۱۹ دلو) به کابل رسید، ۲۵۰ هزار نفر واکسین خواهند شد. برای ایجاد معافیت کامل، هر فرد باید دو دوز این واکسین را دریافت کند.

در همین حال، وزارت صحت عامۀ افغانستان روز چهارشنبه دهم فبروری (۲۱ دلو) خبر داد که در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۲۱۰۰ آزمایش کووید۱۹ در لابراتوارهای دولتی و خصوصی در سرتاسر افغانستان انجام شده است که از آن میان فقط ۱۸ واقعه مثبت برآمده است.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان گفت که در یک شبانه روز گذشته فقط یک واقعۀ مرگ ناشی از ابتلا به کووید۱۹ در افغانستان ثبت شده است. او افزود که ۲۴ تن از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز ګذشته شفایاب و از شفاخانه ها مرخص شده اند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان شمار مجموعی مبتلایان کووید۱۹ را از آغاز همه‌گیری این بیماری تا کنون ۵۵هزار و ۴۲۰ نفر گزارش داده است، اما کارشناسان صحی می‌گویند که آمار واقعی مبتلایان این بیماری در افغانستان به مراتب بیشتر از آنچه است که گزارش داده شده است.

آمار وزارت صحت عامۀ افغانستان نشان می‌دهد که هم اکنون نزدیک به ۵۰۰۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در مراکز صحی دولتی و خصوصی در سرتاسر افغانستان بستری هستند.

XS
SM
MD
LG