لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور غنی: تلفات طالبان مرا دل شکسته می کند


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان می گوید که آمار تلفات گروه طالبان وی را دل شکسته می کند.

آقای غنی در یک مصاحبه با خبرگزاری وایس (VICE News) امریکا گفت که بدترین بخش کار او به حیث رئیس جمهور افغانستان سحرگاه هر روز است، زمانیکه به گفته وی جلسه امنیتی روزانه دایر می شود و به وی بر علاوه وضعیت امنیتی کشور در مورد تلفات نیرو های امنیتی افغان و جنگجویان گروه طالبان معلومات داده می شود.

رئیس جمهور غنی گفت که وی هم از آمار تلفات نیرو های افغان و هم از آمار تلفات گروه طالبان دل شکسته می شود چون به گفته وی طالبان افغان بوده و او رئیس جمهور "تمام افغانستان" است.

آقای غنی در این مصاحبه همچنین با ابراز امیدواری در مورد موثریت استراتیژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان گفت که در نتیجه این استراتیژی، افغانستان "برای نخستین بار به امکان برقراری صلح" نزدیک شده است.

رئیس جمهور افغانستان افزود که هدف این استراتیژی دونالد ترمپ ادامه جنگ (در افغانستان) نبوده بلکه به گفته آقای غنی هدف آن "ایجاد یک افغانستان با ثبات در داخل یک منطقه امن جنوب آسیا" است.

آقای غنی هشدار داد که اگر نظام کنونی در افغانستان سقوط کند، این کشور به "مرکز پرورش و پایگاه" دهشت افگنی بین المللی مبدل خواهد شد.

زمانیکه از آقای غنی در مورد حمله گروه طالبان به شهر غزنی پرسیده شد، وی گفت که تا ۷۲ ساعت نخست پس از حمله طالبان به این شهر، "اطلاعات درست" در مورد این حمله به کابل نرسیده بود که به گفته وی یک "ناکامی استخباراتی" حکومت افغانستان را نشان داد.

اما رئیس جمهور غنی گفت که پس از لحظه یی که "اطلاعات درست" این حمله به کابل رسید، نیرو های امنیتی افغان در ظرف ۱۲ ساعت جنگجویان طالب را از شهر غزنی بیرون راندند.

محمد اشرف غنی در این مصاحبه در پیوند به مذاکرات صلح با گروه طالبان گفت که آتش بس حکومت افغانستان با گروه طالبان در جریان روز های عید فطر امسال نشان داد که افغانستان برای مصالحه آماده است.

به گفته آقای غنی، اگر گروه طالبان بر پیروزی از طریق جنگ تاکید کند، مردم افغانستان این خواست این گروه را نخواهد پذیرفت.

XS
SM
MD
LG