لینک های دسترسی

Breaking News

غنی برای بررسی اوضاع به غزنی سفر کرد


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان که به همراهی رولا غنی بانوی نخست این کشور، صبح پنجشنبه (۵ میزان) به ولایت غزنی سفر کرده بود، وعده سپرد که به تمام نهادهای حکومتی این ولایت امکانات و تشکیلات درجه اول داده می‌شود.

آقای غنی حملۀ گستردۀ ماه گذشته طالبان بر مرکز شهر غزنی را که سبب سقوط قسمت‌هایی از شهر به دست طالبان شده بود؛ توطئه منطقۀ وجهانی خوانده گفت که طرح واضح برای بهبود امنیت ولایت غزنی وجود دارد اما اندکی زمان بر است.

رئیس جمهور غنی گفت که به خاطر رسیدگی به مشکلات غزنی وی سفرش به مجمع عمومی سازمان ملل در نیوراک را لغو کرده است.

از سویی هم مقام‌های امنیتی ولایت غزنی تایید کردند که حوالی ساعت ۱۱:۰۰ روز پنجشنبه، هنگامی که رئیس جمهور غنی با هیات همراه خویش در ساختمان مقام ولایت غزنی جلسه داشتند، دو راکت بر مربوطات حوزه سوم امنیتی شهر غزنی اصابت کرد که تلفات و خساراتی در پی نداشت.

رئیس جمهور غنی در سفر امروزش به غزنی با اعضای شورای ولایتی این ولایت دیدار کرده و آنان مشکلات و پیشنهادات خویش را در مورد تامین امنیت، افزایش نیروهای امنیتی، تحصیلات عالی، تشکیلات اداری ولایت غزنی بر اساس ولایت درجه یک و احداث شفاخانه جدید ولایت غزنی، شریک ساختند.

رئیس جمهور غنی دراین جلسه گفته است که برای احداث یک تالار بزرگ مردمی در شهر غزنی ۱۰۰ میلیون افغانی تخصیص داده خواهد شد و همچنان کار ساخت و تجهیز شفاخانه ولایت غزنی به زودی آغاز می‌شود.

در همین حال شماری از شهروندان غزنی با آن که از وعده های رئیس جمهور غنی برای بهبود وضعیت امنیتی این ولایت اظهار خرسندی می‌کنند اما نگران تشدید نا امنی‌ها دراین شهر اند.

حاجی زلمی باشندۀ شهر غزنی به صدای امریکا گفت "امروز رئیس جمهور آمده که وضعیت امنیتی خوب است اما وقتی رئیس جمهور از غزنی بیرون شود دوباره وضعیت امنیتی خراب می‌شه و مردم گشت وگذار نمی‌توانند راه های ولسوالی ها با مرکز بند است".

ازسویی هم نصیر احمد فقیری، عضو شورای ولایتی غزنی می‌گوید "فرمان درجه اول شدن ولایت غزنی در دورۀ حکومت قبلی ازسوی رئیس جمهور صادر شده بود اما تا هنوز عملی نشده است".

این دومین سفر رئیس جمهور غنی به ولایت غزنی، پس از حمله طالبان به مرکز این ولایت است. یک ماه قبل، طالبان به شهر غزنی حمله کردند و بسیاری از ساحات آن‌ را تصرف کردند؛ اما پس از مدت کوتاهی، نیروهای افغان دوباره شهر را تصرف کردند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG