لینک های دسترسی

Breaking News

میلیون‌ها دختر در سرتاسر جهان هنوز هم ختنه می‌شوند – گزارش


سه سازمان مدافع حقوق بشر با نشر گزارشی گفته اند که ختنۀ دختران هنوز هم در کم از کم ۹۲ کشور جهان انجام شده و میلیون‌ها دختر در سراسر جهان در معرض این رفتار دردناک و خطرناک قرار دارند.

شبکۀ اروپایی پایان دادن به ختنه دختران، شبکۀ امریکایی پایان دادن به ختنه دختران و نهاد موسوم به "اکنون برابری" پژوهشی را در این زمینه انجام داده اند که یافته‌های آن نشان می‌دهد که ابعاد ختنه دختران در سراسر جهان کمتر از میزان واقعی آن گزارش شده است.

تخمین‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که بیش از ۲۰۰ میلیون دختر در دهه‌های اخیر در ۳۲ کشور جهان ختنه شده اند. در حالی که پژوهش‌های تازه از مطالعات ملی در مقیاس‌های کوچکتر، از انجام عمل ختنه دختران در ۶۰ کشور دیگر خبر می‌دهد.

ختنه دختران که در نوزادی یا سنین نوجوانی معمولا با قیچی و بدون بیهوشی انجام می‌شود، در ۳۲ کشور افریقایی رایج است، اما پژوهش جدید نشان داده است که این عمل در جوامع مهاجر در ۳۱ کشور غربی، از جمله ایالات متحده، هم رخ داده است.

این رفتار سال‌ها است که نقض حقوق بشر و نقض حقوق زنان محسوب می شود و ایالات متحده این رفتار را نقض جدی حقوق بشر، شکلی از خشونت جنسی و آزار کودکان می داند.

ختنه دختران دلایل فرهنگی و مذهبی متفاوتی دارد، اما دلیل اصلی آن کاهش دادن تمایل زن به روابط جنسی و نیز باورهایی است که گویا ختنه کردم برای پیشگیری و درمان مشکلات جنسی زنان مفید است، هرچند این باورها هیچ گونه اساس علمی نداشته و علم آن را ثابت نکرده است.

ختنه دختران در جامعه موسوم به مسلمانان فرقۀ داوودی در شبه قاره هند به شکل گسترده و به عنوان سنت مذهبی انجام می‌شود. این عمل که مدت‌ها در ایالات متحده برای بازداشتن زنان از خودارضایی انجام می شد، در قرن بیستم غیرقانونی اعلام شد.

اما ختنه دختران تنها به کشورهای با اکثریت جمعیت مسلمان محدود نیست. یک پژوهش در سال ۲۰۱۱ در کولمبیا نشان داد که ختنه دختران هنوز هم در میان مردم بومی آن کشور رایج است.

مطالعۀ دیگر در سال ۲۰۱۲ در اسراییل نیز انجام ختنه دختران را در میان یهودیان مهاجر در اتیوپیا تایید کرد و در ایالات متحده نیز مواردی از ختنه دختران در میان جمعیت مسیحی این کشور دیده شده است.

این یافته ها در شرایطی مطرح می شود که کانگرس ایالات متحده می‌کوشد قانون ضد ختنه دختران مصوب سال ۱۹۹۶ را سختگیرانه‌تر کند. دو سال پیش یک قاضی فدرال امریکا این قانون را مغایر قانون اساسی ایالات متحده اعلام کرده بود.

کانگرس امریکا در صدد است که ختنه دختران را یک جرم فدرال اعلام کند. بر اساس قانون ۱۹۹۶ حتا والدین از بردن فرزندشان به دیگر کشورها برای انجام این عمل منع شده اند.

تنها ۵۱ کشور جهان شامل ایالات متحده قوانین مصوب ضد ختنه دختران را دارند.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در گزارش سال ۲۰۱۸ خود هشدار داده است که با ادامه روند کنونی تا سال ۲۰۳۰ شمار دخترهای ختنه شده به ۴.۶ میلیون نفر در سال می‌رسد.

XS
SM
MD
LG