لینک های دسترسی

Breaking News

زنان معترض: سکوت جهانی در برابر عملکرد طالبان به معنای حمایت از این گروه است


Protest of Women
Protest of Women

ایتلاف مستقل جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان با نشر قطعنامه‌ای از سکوت جهان در برابر عملکرد طالبان به ویژه بازداشت زنان معترض انتقاد کرده است.

این ایتلاف امروز پنجشنبه ۱۶ نومبر (۲۵ عقرب) با نشر قطعنامه‌ای گفته است که این روزها آرمان‌های حقوق زنان و حقوق بشر توسط طالبان به چالش کشیده می‌شود و این گروه با "تکرار تاریخ تیره" نه تنها از مرزها و حدود حقوق بشر عبور کرده، بلکه از "ارتکاب هیچ نوع جنایت و خیانت در برابر زنان" دریغ نکرده است.

در قطعنامه آمده است که اعضای این ایتلاف به طور پیگیر از طریق اعتراضات و دادخواهی به سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری درخواست داده تا در قبال حقوق اساسی و بشری زنان اقدامات عملی را انجام دهند و از زنان افغانستان که قربانی اند، حمایت کنند.

در قطعنامه آمده است: "از سکوت این نهادها و سازمان‌ها، ناراحت و اندوهگین شده ‌ایم. این سکوت خود به گونه غیرمستقیم حمایت از طالبان پنداشته می‌شود، ما زنان معترض افغانستان از این وضعیت به شدت ناراضی هستیم".

همچنان این ایتلاف بازداشت و در بند ماندن ندا پروانی، ژولیا پارسی و منیژه صدیقی را نگران‌کننده و فاجعه‌بار خوانده و از سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری خواسته اند که در زمینۀ رهایی این زنان معترض از بند طالبان اقدامات عاجل و موثرتر انجام دهند.

به باور این ایتلاف، نشر اعلامیه و ابراز تاسف در قبال بازداشت این مدافعان حقوق زن، یک جفای نابخشودنی است.

این ایتلاف گفته است: " آنچه را طالبان باید درک نمایند این است که با بازداشت زنان شجاع و مدافعین حقوق زن و حقوق بشر در افغانستان، نمی‌توانند صدای آزادی و عدالت را خاموش و سرکوب نمایند. بلکه این صدا به نحوی بلندتر و استوارتر از گذشته فریاد خواهد زد".

بنا بر ادعای برخی از نهادهای حامی حقوق زنان، نیروهای امنیتی طالبان به تاریخ ۱۹ سپتمبر (۲۸ سنبله) ندا پروانی، همسر و یک پسر چهار ساله اش را در خیرخانه از مربوطات ناحیه یازدهم شهر کابل بازداشت کردند و به یک مکان نامعلوم بردند.

یک هفته پس از نشر خبر بازداشت ندا پروانی توسط طالبان، فعالان مدافع حقوق زنان در افغانستان و نزدیکان خانم ژولیا پارسی، فعال شناخته شده حقوق زنان از بازداشت او و پسرش توسط استخبارات طالبان خبر دادند.

طالبان هنوز بازداشت این فعالان زن را تایید یا رد نکرده اند. اما طی بیش از دو سال گذشته، همواره همایش‌های اعتراضی زنان را سرکوب و معترضان را بازداشت کرده است.

طالبان ادعا دارند که حقوق زنان در افغانستان در چارچوب احکام شریعت اسلام تامین شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG