لینک های دسترسی

Breaking News

رییس هلوترست: مهاجمان در جستجوی کارمندان هزاره بودند


جیمز کووان، رییس موسسۀ ماین‌روبی هلوترست می‌گوید که در حملۀ مهاجمان بر کمپ کارمندان این موسسه در ولایت بغلان مهاجمان سراغ کارمندان هزاره را کرده و بیشتر قربانیان نیز هزاره‌ها هستند.

در حملۀ مهاجمان مسلح نقاب‌ پوش که شام سه شنبه بر کمپ ماین‌روبان موسسۀ هلوترست درساحۀ شیرجلال ولسوالی بغلان‌ مرکزی صورت گرفت، به گفتۀ آقای کووان، ده کارمند این موسسه کشته و ۱۶ کارمند دیگر زخمی شدند.

آقای کووان، روز چهارشنبه نهم جون (۱۹ جوزا) در مصاحبه‌ای با صدای امریکا گفت: "حمله ساعت ۹:۵۰ شب گذشته به وقت محل رخ داد. مهاجمین داخل کمپ هلو ترست در ولایت بغلان شدند. ۱۱۰ کارگر در داخل کمپ بودند و مهاجمین می خواستند کارمندان شیعه، عمدتاً هزاره، را جدا کنند. اعضای کمپ نام آنان را ندادند و مهاجمین به داخل اتاق خواب تک تک افراد شده می‌خواستند کارمندان پنهان شده را بکشند. آنان ۱۰ تن را کشتند و ۱۶ تن دیگر را زخمی کردند."

مصاحبهٔ کامل با آقای کووان را در اینجا دنبال کنید.

رییس هلوترست: مهاجمان در بغلان در جستجوی کارمندان هزاره بودند
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

هرچند گروه داعش مسوولیت این حمله را به دوش گرفته است، حکومت افغانستان گروه طالبان را مسوول آن می‌داند.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از قول رییس جمهور محمد اشرف غنی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان و استدعای شفایابی زخمی شدگان این رویداد، این حمله را "تروریستی و جنایت بشری" خوانده و "گروه طالبان" را مقصر آن دانسته است.

آقای غنی گفته است: "طالبان بخاطری کارمندان ماین پاکی را هدف قرار می‌دهند که آنان شاهراه ها، مزارع و قریه جات را از ماین‌ها و مواد انفجاری پاکسازی می کنند و از افزایش تلفات ملکی که از سوی مخالفین مسلح صورت می گیرد، جلوگیری می نمایند."

با اینحال، سخنگویان طالبان گفته اند که حمله بر کارمندان هلوترست کار افراد آن گروه نبوده و این حمله را "وحشیانه" و قربانیان آن را "شهید" خوانده اند.

دفتر معاونت ملل متحد برای افغانستان (یوناما) نیز این رویداد را تقبیح کرده و آن را یک عمل شنیع خوانده است. نمایندگی اتحادیه ای اروپا در افغانستان و حکومت آلمان نیز این حمله را بی رحمانه و بزدلانه عنوان کرده اند.

موسسه ماین‌روبی هلوترست، از سال ۱۹۸۸ به اینسو در افغانستان فعالیت دارد و شمار کارمندان آن در افغانستان به بیشتر از سه‌هزار نفر می‌رسد.

XS
SM
MD
LG