لینک های دسترسی

Breaking News

حدود پنجاه درصد مراکز صحی در کنر تعمیر ندارد


سکتور صحت در ولایت کنر افغانستان با مشکلات مختلف چون کمبود امکانات و تعمیر مواجه است که تهدیدات امنیتی و ایجاد موانع از سوی طالبان بر دشواری های آن افزوده است.

داکتر عزیزالرحمان ساپی، رئیس صحت کنر به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت که ۶۹ مرکز صحی در آن ولایت فعالیت می‌کند؛ اما این فعالیت‌ها به دور از مشکلات و کمبودات نیست.

به گفتۀ داکتر ساپی، نبود امکانات برای عرضۀ خدمات صحی و کمبود داکتران متخصص و کارمندان صحی از مشکلاتی است که در فرا راه عرضۀ خدمات صحی در آن ولایت وجود دارد

رئیس صحت ولایت کنر علاوه می کند که از جمع ۶۹ مرکز صحی، ۳۰ مرکز تعمیر ندارد و کارمندان آن مراکز در منازلی که توسط مردم انتخاب شده است، خدمات صحی را عرضه می‌کنند.

آقای ساپی می گوید"در شرایط فعلی چهار متخصص داخله، چهار متخصص اطفال، سه متخصص جراحی عمومی داریم، سه متخصص نسایی ولادی داریم، جمعاً ۳۳۹ کارمند زنانه و بیش از چهارصد تن کارمند مردانه در سرتاسر سکتور صحت کنر کار می کنند."

رئیس صحت ولایت کنر تاکید می کند که آن ولایت ۳۰ در صد در بخش کارمندان زنانه در آن ولایت کمبود دارند.

تهدیدات امنیتی

در کنار مشکلات کنونی، به تازگی طالبان نیز موانعی را در برابر عرضۀ خدمات صحی در کنر ایجاد کرده اند.

داکتر ساپی به صدای امریکا گفت که هفته گذشته طالبان مسلح در ولسوالی ناری آن ولایت، دو مرکز صحی را به روی مریضان بسته اند؛ اما هنوز دلیل آن روشن نیست.

در همین حال، محمد ساپی، وکیل شورای ولایتی کنر که بیشتر در جلسات صحی اشتراک داشته، دولت مرکزی را در قبال وضعیت صحی کنر به بیتوجهی متهم کرد.

این وکیل شورای ولایتی کنر می گوید"تمام مشکلات ما از طرف حکومت مرکزی است، اگر ارگ است، وزارت صحت است و یا اداره‌های دیگر و از هفده سال به این طرف با ما برخورد دوگانه ادامه دارد، امکانات صحی در تناسب با نفوس کنر خیلی کم است

باشندگان کنر نیز از حکومت خواهان ایجاد مراکز بیشتر صحی اند.

به گفتۀ برخی باشندگان کنر، فعالیت ۶۹ مرکز صحی با توجه به نیازمندی مردم کافی نیست. اکثر مراکز صحی آن ولایت به تجهیزات بیشتر نیاز دارند و بیماران مسافۀ دور را برای رسیدن به مراکز صحی طی می‌کنند.

خیبر باشنده ولسوالی سرکانو گفت "در کنر مراکز صحی فعال است، ولی بسنده نیست، شمار شان باید افزوده شود، چون نفوس زیاد است و مراکز کمتر است".

کنر ولایت کوهستانی است که راه‌های صعبالعبور و موقعیت جغرافیایی پیچیده دارد. اکثر مراکز صحی از مناطق مسکونی دور واقع شده اند.

XS
SM
MD
LG