لینک های دسترسی

Breaking News

حماس: ویتوی آتش‌بس از سوی امریکا چراغ سبز به اسراییل برای کشتار عام بیشتر است 


نشست امروزی شورای امنیت ملل متحد
نشست امروزی شورای امنیت ملل متحد

پس از آن که ایالات متحده پیشنهاد الجزایر را برای آتش‌بس فوری در غزه ویتو کرد، گروه حماس گفت که این اقدام "چراغ سبز به اسراییل است تا کشتار عام بیشتر را انجام دهد.".

ایالات متحده قطعنامۀ شورای امنیت ملل متحد پیرامون آتش‌بس فوری در غزه را امروز ۲۰ فبروری (اول حوت) ویتو کرد.

حماس این تصمیم ایالات متحده را تقبیح کرده گفت که این اقدام به اسراییل اجازه می‌دهد تا کشتار عام بیشتر را انجام دهد.

حماس با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "این ویتو به نفع اجندای اشغال اسراییلی بوده، مانع تلاش‌های بین المللی برای توقف پرخاشگری و افزایش رنج مردم ما می‌شود."

اما لیندا تامس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در ملل متحد گفت که مسودۀ قطعنامۀ الجزایر غیرمسوولانه بود. او با اشاره به مذاکرات برای رهایی گروگانان گفت: "ما نمی‌توانیم از قطعنامه‌ای حمایت کنیم که مذاکرات حساس را به مخاطره می‌اندازد."

این اقدام ایالات متحده نه تنها از سوی چین و روسیه، بلکه از سوی متحدین این کشور، به شمول فرانسه، مالتا و سلوانیا به انتقاد گرفته شد.

سمیول زیبوگار، نمایندۀ سلوانیا گفت: "ما به این قطعنامه رای دادیم، زیرا کشتار غیرنظامیان در غزه باید متوقف شود. رنجی را که فلسطینی‌ها می‌کشند فراتر از هرآن چیزی است که یک انسان باید در معرض آن قرار گیرد."

ایالات متحده که تا اکنون تمامی پیشنهادات برای آتش‌بس در غزه را رد کرده است، اعلام کرد که مسودۀ قطعنامه‌ای را ترتیب داده است که در آن آتش‌بس در غزه و رهایی گروگانان شامل بوده و هر گونه تغییر جغرافیایی در غزه را رد می‌کند.

با آنهم، یک مقام بلند پایۀ قصر سفید به شرط ذکر نشدن نامش در گزارش گفت که ایالات متحده نمی‌خواهد با عجله این مسوده را به رای گیری بگذارد و می‌خواهد مهلتی برای مذاکره در این خصوص فراهم شود.

در متن مسودۀ پیشنهاد شدۀ ایالات متحده، همچنان آمده است که با در نظر داشت وضعیت کنونی، عملیات عمدۀ زمینی اسراییل بر رفح، منتج به صدمۀ بیشتر به غیرنظامیان و بیجا شدن بیشتر آنان خواهد شد.

با وجود مخالفت‌ها و فشارهای بین‌المللی، بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل، گفته است که می‌خواهد بر شهر مزدحم رفح یورش ببرد، جاییکه بیش از یک میلیون فلسطینی بیجا شده از غزه پناه برده اند.

ملل متحد هشدار داده است که عملیات نظامی در رفح منجربه کشتار غیرنظامیان خواهد شد.

پیش از این مقامات صحی در غزۀ تحت کنترول حماس گفته بودند که رقم تلفات ناشی از حملات سراییل به بیش از ۲۹ هزار نفر رسیده است. مقامات اسراییلی گفته اند که در حملۀ هفتم اکتوبر حماس ۱۱۴۰ نفر کشته شدند.

در تهیۀ این مطلب از گزارش‌های رویترز و فرانس‌پرس استفاده شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG