لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان به هیچ اصول پابند نیستند – محب


مشاور شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که گروه طالبان به "کشتار غیرنظامیان" در این کشور ادامه داده و این گروه به هیچ اصول پابند نیست.

حمدالله محب، روز چهارشنبه سوم مارچ (۱۳ حوت) به خبرنگاران گفت که این گروه شهروندان افغانستان را در مساجد، خانه و روی جاده‌ها هدف قرار داده و تمامی بخش‌های این کشور را "خط اول جنگ" ساخته اند.

آقای محب افزود: "در جنگ در هر کشور یک اصول وجود دارد، اما طالبان به هیچ اصل وفادار نیستند. قوانین جنگ را قبول ندارند، در هرجای افغانستان، جوان، کودک و زن برای شان دشمن است و هر کس را ببینند فکر می‌کنند که کشتن‌ شان روا است."

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان همچنان گفت که طالبان در میدان‌های جنگ بیشتر از غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده کرده و این کار، مشکلات زیادی را به نظامیان افغان ایجاد کرده است.

آقای محب تاکید کرد که به دلیل جلوگیری از وارد شدن تلفات به غیرنظامیان، قوای هوایی افغان از راه‌‌اندازی ۲۰۰۰ عملیات در سال گذشته در این کشور خودداری کرده است.

او همچنان گفت: "بارها گفته شده که این جنگ هیچ مشروعیت ندارد، به غیر از یک کشور که علمای آن این جنگ را مشروعیت داده اند، دیگر تمام کشورهای اسلامی گفته اند که این جنگ مشروعیت ندارد و این کار، مسلمان‌کشی، انسان‌کشی و آسیب رساندن به مردم است."

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در حالی طالبان را به عدم پابندی به قوانین جنگ متهم کرد که در حال حاضر، درگیری‌ها میان طالبان و نظامیان افغان در حدود ۲۰ ولایت جریان دارد.

'تلفات طالبان در قندهار'

مقام‌های امنیتی ولایت قندهار می‌گویند که در نتیجۀ عملیات قوای هوایی افغان در ولسوالی ارغنداب این ولایت، ۲۰ جنگجوی طالب کشته شدند.

دگرمن خواجه یحیا علوی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل به صدای امریکا گفت که در این حملۀ هوایی که یک مرکز بود‌و‌باش جنگجویان طالبان هدف قرار گرفت، مقدار زیادی از تجهیزات نظامی این گروه نیز از بین رفته است.

مقام‌های محلی ولایت قندهار می‌گویند که جنگ میان نظامیان افغان و طالبان از سه ماه به این‌سو در ولسوالی ارغنداب این ولایت جریان دارد.

مقام‌های ارشد امنیتی و دفاعی افغان هفته گذشته به این ولایت سفر کرده و تاکید کردند که عملیات نظامیان افغان تا تصفیۀ کامل این ولسوالی از وجود مخالفین مسلح دولت ادامه خواهد یافت.

طالبان تا اکنون در این موارد ابراز نظر نکرده اند.

XS
SM
MD
LG