لینک های دسترسی

Breaking News

کندی مذاکرات دوحه؛ خلیلزاد سرگرم دیدار با مقامات افغان است


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان وارد کابل شده و در سلسلهٔ دیدارها با مقامات افغان، امروز با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی ملاقات کرد.

آقای عبدالله روز دوشنبه اول مارچ (۱۱ حوت) در صفحۀ تویتراش نگاشته است که در این دیدار مورد مذاکرات صلح، بازنگری توافقنامه‌ و روند مذاکرات صلح از سوی اداره‌ جدید ایالات متحدۀ امریکا، تسریع روند مذاکرات صلح، دور دوم مذاکرات در دوحه، کاهش خشونت‌ها، راه‌های پیش‌رفت در مذاکرات صلح و دست‌یافتن به صلح دایمی در این کشور صحبت شد.

در این دیدار، جنرال سکات میلر، قوماندان ماموریت حمایت قاطع در افغانستان نیز حضور داشت.

در این حال، ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که "احتمال دارد" محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان با آقای خلیلزاد در مورد روند صلح این کشور صحبت کند.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صحبت با صدای امریکا در این مورد معلومات بیشتر ارایه نکرد.

وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای خلیلزاد و هیات همراهش به شماری از کشورهای منطقه، به شمول قطر نیز سفر خواهد کرد.

در بخشی از خبرنامه آمده است: "او (خلیلزاد) بحث‌ها درباره گام‌های بعدی با جمهوری اسلامی، رهبران افغانستان، نمایندگان طالبان و کشورهای منطقه که منافع‌شان با پیشرفت در یک توافق سیاسی پایدار و عادلانه و آتش‌بس جامع و دایمی تامین می‌شود، از سر می‌گیرد."

این در حالی است که گفتگوهای صلح دوحه میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان با کندی به پیش می‌روند و در بیش از یک‌ونیم ماه گذشته، نمایندگان دو طرف تنها دو بار با هم دیدار و گفتگو کرده اند.

XS
SM
MD
LG