لینک های دسترسی

Breaking News

آیا از این مزایای سیر با خبر استید؟


سیر از هزاران سال به اینسو به دلیل داشتن خواص سودمند و شفابخش، هم غذا و هم دوا پنداشته می‌شد، اما پژوهش‌های معاصر طبی مزایای صحی این گیاه را بیشتر برجسته کرده است.

اکثر مفاد صحی سیر در مرکبات سلفرداری نهفته است که پس از قطع کردن یا کوبیدن حبه‌ها یا دندانه‌های سیر ترکیب می‌شوند. پس از خوردن سیر، این مرکبات سلفردار وارد بدن شده و بر تمام اعضای بدن اثر شفابخش خود را بر جا می‌گذارد.

سیر سبب تقویت سیستم معافیتی بدن شده و مقاومت بدن را در مقابل بیماری‌های مکروبی بلند می‌برد.

یافته‌های یک پژوهش طبی نشان داده است که خوردن سیر سبب کاهش ابتلا به سرماخوردگی شده و نیز عمر این بیماری را کوتاه می‌کند.

خوردن سیر، بر اساس یافته‌های پژوهش‌های علمی، سبب کاهش فشار خون شده و از خطر ابتلا به بیماری‌های قلب و رگ‌ها و حملات و سکته‌های قلبی و مغزی جلوگیری می‌کند.

پژوهش دیگری ثابت کرده است که خوردن ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌گرام عصاره یا پودر سیر یا هم مصرف چهار دندانه سیر در روز، به اندازۀ اتینولول (دوای کاهش‌دهندۀ فشار خون) در کاهش فشار خون موثر است.

سیر و مشتقات آن سبب کاهش چربی‌ خون شده و از این طریق از ابتلا به بیماری‌های قلب و رگ‌ها جلوگیری می‌کند.

یافته‌های چندین پژوهش علمی نشان داده است که خوردن سیر سبب کاهش کولسترول بد و ترایگلایسراید در خون شده و از این طریق سلامت قلب و رگ‌ها را تضمین می‌کند.

افزون بر این، سیر حاوی انتی اکسیدانت‌هایی است که از ابتلا به الزایمر و زوال عقل پیشگیری می‌کند.

پژوهش جدیدی نشان داده است که انتی اکسیدانت‌های موجود در سیر سبب تقویت میکانیزم‌های محافظتی بدن، به ویژه در انساج دماغ شده و از تخریب و فرسوده شدن آن جلوگیری می‌کند و امکان ابتلا به الزایمر و زوال عقل را می‌کاهد.

یک پژوهش دیگر در چین یافته است که انتی اکسیدانت‌های موجود در سیر سبب پیشگیری از ابتلا به سرطان شده و حتا از وقوع سرطان در افرادی که عادت به دود کردن سگرت دارند نیز تا حدی پیشگیری می‌کند.

می‌توان گفت که سیر یکی از نخستین مواد انرژی‌زا و نیروبخش بوده است. در گذشته‌های دور، سیر به گونۀ سنتی به عنوان مواد نیروبخش به ورزشکارانی خورانده می‌شد که در رقابت‌های ورزشی یونان قدیم شرکت می‌کردند.

اکنون تحقیقات ثابت کرده است که مصرف شش هفته‌ای روغن سیر، نبض و حرکات قلب بیماران قلبی را تا ۱۲ درصد کاهش داده و علمکرد فزیکی بدن آنان را بهبود می‌بخشد.

یافته‌های یک پژوهش دیگر نشان داده است که خستگی ناشی از تمرین بدنی و ورزش را می‌توان با خوردن سیر یا مشتقات آن کاهش داد.

خوردن سیر سبب دفع تاثیرات زهری فلزات در بدن می‌شود. یافته‌های یک پژوهش نشان داده است که مصرف سیر، می تواند مقدار سرب را در خون تا ۱۹ درصد کاهش دهد.

چندین پژوهش نشان داده است که خوردن سیر سبب جلوگیری از فرسوده شدن استخوان به ویژه در زنان می‌شود. نباتاتی مثل سیر و پیاز تاثیرات شفابخش بر بیماران مبتلا به التهاب مفاصل دارد.

از همه مهمتر، سیر ذایقۀ غذا را بهبود بخشیده و طعم و بوی گوارا به غذا می‌دهد.

اما در کنار مزایا، باید برخی مشکلات سیر را نیز مد نظر داشت؛ خوردن سیر سبب بوی دهان می‌شود، در برخی کشورها، سیر را تکانده با روغن زیتون و نمک مخلوط می‌کنند تا از بوی تند و تیز آن کاسته شود.

همچنین برخی افراد با سیر حساسیت دارند. افزون بر این، کسانیکه مشکل خونریزی داشته و یا دوای رقیق کنندۀ خون می‌گیرند باید در مصرف سیر محتاط باشند، زیرا ممکن مصرف زیاد سیر سبب افزایش خونریزی یا احتمال خونریزی شود.

XS
SM
MD
LG