لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش واقعات پولیو در ۲۰۱۵ در افغانستان


تنها با دو قطره واکسین حیات طفل تان را از فلج دایمی نجات دهید.

واقعات ثبت شدۀ پولیو در افغانستان و پاکستان در سال گذشتۀ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۴ کاهش چشمگیری داشته است.

رئیس معافیت کتله یی وزارت صحت افغانستان به صدای امریکا گفت که در ۲۰۱۴ به تعداد ۲۸ واقعۀ مثبت پولیو ثبت شده بود حالانکه این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۱۹ واقعه کاهش یافت.

داکتر سردار محمد پرویز، با ذکر این مطلب می گوید، از جملۀ ۱۹ واقعه، ده بیمار در شرق ثبت شده که تنها هشت آن در ولایت ننگرهار تایید شده اند.

آقای پرویز می گوید "اگر به سطح جهان ببینیم امسال کمترین واقعات پولیو راپور داده شده که مجوعا ۷۰ واقعه است."

رئیس معافیت کتله یی وزارت صحت عامه می گوید که از آن جمله ۵۱ واقعه در پاکستان و ۱۹ واقعه در افغانستان تایید شده و "این یک نوید خوب است که نشان می دهد امسال به محو پولیو در جهان نزدیکتر شده ایم."

اما داکتر پرویز می پذیرد که باوجود همۀ دست آورد ها در سال گذشتۀ میلادی، در حوزۀ شرق افغانستان به ویژه در برخی از نقاط ولایت ننگرهار به خاطر درگیری ها و ناامنی ها، "نتوانسته اند واکسین پولیو را تطبیق کنند."

مشکلات و ناامنی

آقای پرویز می گوید "توقع داشتیم در ۲۰۱۵ رقم مبتلایان به این بیماری کمتر از آنچه تثبیط شده، ثبت گردد اما متاسفانه ناامنی در برخی مناطق باعث شد آنچنانیکه می خواستیم نتوانیم برنامۀ تطبیق واکسین را عملی سازیم."

رئیس معافیت کتلوی گفت وزارت صحت "با وجود حفظ بی طرفی در برنامۀ تطبیق واکسین، تلاش کرده است در همۀ مناطق تحت کنترول دولت و یا مخالفین مسلح،" واکسین را تطبیق کند و این مورد را ثابت هم ساخته است.

داکتر پرویز افزود که با وجود ممانعت ها در برخی از مناطق درشرق افغانستان، آنان تیم های سیار را در دروازه های دخولی ولسوالی ها و مناطقی که مخالفین مانع کمپاین می شدند، جا به جا کرده اند تا اطفال حین داخل شدن و یا خارج شدن از آن مناطق واکسین گردند.

او می گوید که تمرکز بیشتر وزارت صحت افغانستان در سال روان به ساحاتی است که قبلا واقعات بیشتر پولیو از آن مناطق و ولایات ثبت شده بود.

داکتر پرویز می گوید" اگر شما واقعات قبلی پولیو را ببییند تقریبا ۸۰ تا ۸۵ فیصد واقعات از حوزه جنوب راپور داده می شد خصوصاً از هلمند و قندهار و امسال ما زیادتر تمرکز به همان ساحات کردیم که درنتیجه آن تقریبا یکسال می شود که از قندهار هیچ واقعه مثبت پولیو گزارش داده نشده و از هلمند فقط دو واقعه مثبت داریم."

رئیس معافیت کتلوی گفت که اگر کدام مشکلات جدی وغیر مترقبه در سال جاری میلادی پیش نیاید آنان در نیمه این سال گردش ویروس پولیو را در افغانستان متوقف خواهند ساخت.

XS
SM
MD
LG