لینک های دسترسی

Breaking News

مسؤولیت های امنیتی شهر لشکرگاه به نیروهای افغان سپرده شد


مسؤولیت های امنیتی شهر لشکرگاه به نیروهای افغان سپرده شد

به ادامۀ عملیۀ انتقال مسؤولیت های امنیتی از نیرو های بین المللی به قوای افغان، نیروهای امنیتی افغان امروز(چهارشنبه) مسؤولیت تأمین امنیت شهر لشکرگاه را عهده دار شدند.

در مراسمی که به همین منظور به روز چهار شنبه در شهر لشگر گاه برگزار گردیده بود، داکتر اشرف غنی احمد زی، وزیر دفاع ملی، قوماندان عمومی ناتو و یک عده مسؤولین ادارات دولتی و سازمان های غیر دولتی داخلی و خارجی شرکت ورزیده بودند.

اشرف غنی احمدزی طی این مراسم گفت در جریان سه سال آینده، روند انتقال مسؤولیت های امنیتی به شمول ولسوالی های هلمند، در سراسر افغانستان عملی خواهد شد.

آقای احمدزی بیان داشت که جهت تقویت و نیرومند ساختن نیرو های امنیتی افغان در ولایت هلمند، میلیون ها دالر امریکایی به مصرف خواهد رسید.

اشرف غنی احمدزی گفت می خواهم بگویم که تنها درسه سال آینده در هلمند مبلغ ٧٦٥ میلیون دالر تنها در عرصۀ امنیت به مصرف می رسد که مصرف چنین رقم بی سابقه بوده و در عین حال تلاش های ما در عرصه های دیگر نیز دوام دارد.

مسؤولیت های امنیتی شهر لشکرگاه به نیروهای افغان سپرده شد
مسؤولیت های امنیتی شهر لشکرگاه به نیروهای افغان سپرده شد

وی تلاش ها و دست آورد های ادارات آن ولایت را ستایش نمود ولی کشت و قاچاق مواد مخدر و موجودیت فساد اداری را به عنوان آزمون های فرا راه امنیت در آن ولایت عنوان نموده و خواستار مبارزۀ جدی علیه آن گردید.

جنرال جان الن قوماندان عمومی ناتو درافغانستان واضح ساخت که آنها طی دو سال آینده در مبلغ سه اعشاریه دو میلیون دالر را صرف آموزش و تجهیز نیرو های امنیتی در ولایت هلمند خواهند نمود. جنرال الن همچنان بر تداوم کمک ها در دراز مدت نیز اطمینان داد.

از سوی دیگر گلاب منگل والی هلمند از نیرو های بین المللی خواست تا به تعهدات خویش جامۀ عمل بپوشانند.

والی هلمند گفت هلمند ١٦٢ کیلو متر سرحد مشترک با همسایه ها دارد، این را می خواهم بگویم که اگر نیرو های ما در سرحد تقویت نشوند و توان مبارزه با قاچاق مواد مخدر را در نیابند، تأمین امنیت در هلمند نا ممکن خواهد بود.

والی هلمند از دولت مرکزی نیز خواست تا صلاحیت های بیشتر را به والیان تفویض نماید.

مسولیت امنیتی در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند در حالی به نیروهای افغان واگذار می شود که امروز(چهار شنبه) دو فرد مسلح مخالف دولت در قندهار طی شش ساعت درگیری با نیروهای امنیتی، به شمول آمر حوزه اول پولیس قندهار سه منسوب پولیس را کشته و هفت تن دیگر را مجروح ساخت.

شیر شاه یوسفزی، آمر امنیت قندهار، به رادیو آشنا گفت که حوالی ساعت ۱۲ شب دو دهشت افگن که قبلاً رئیس حج و اوقاف آن ولایت را نیز از بین برده بودند، حوزۀ اول پولیس را مورد حمله قرار داده و طی چند ساعت رویارویی، به شمول آمر حوزه سه پولیس را از بین بردند، نامبرده افزود که در اثر آتش متقابل نیرو های پولیس افراد مهاجم نیز از پا در آمدند.

اما داکتر نوکریوال شفاخانۀ میرویس ولایت قندهار به رادیو آشنا گفت که طی این رویداد ۹ تن مجروح گردیده اند که هفت تن آنها منسوبین پولیس و دو نفر دیگر غیرنظامیان می باشند. او نیز کشته شدن سه پولیس و دو مهاجم طالب را تایید نمود.

در این واخر حملات دهشت افگنی و انتحاری مخالفین دولت در جنوب افغانستان شدت کسب نموده است، چنانچه از روز گذشته به این سو در ولایات هلمند، ارزگان و قندهار ۲۰تن طی رویداد های مختلف کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG