لینک های دسترسی

Breaking News

گیاه هزار درمان – بدیل تازه و گرانبهای مواد مخدر در افغانستان


آلوئه ورا؛ گیاهی که در خیلی از کشور های جهان به گیاه هزار درمان مشهور است، به بدیلی خوبی برای کشت مواد مخدر در ولایت هرات تبدیل شده است.

این گیاه هم اکنون در شهر و چندین ولسوالی دور و نزدیک ولایت هرات کشت می شود و بیش از ۱۸۰ دهقان مصروف ترویج آن اند.

شرکت خصوصی الماس جنوب هرات، برای نخستین بار در افغانستان دست به ترویج گیاه آلوئه ورا در ولایت غربی هرات زده است.

گیاهی که در کنار کشت های بدیلی چون زعفران و میوه های گلخانه ای؛ توانسته بدیلی جدید برای مواد مخدر بشمار رود.

شماری از دهقانان هرات که به کشت این گیاه روی آورده، می گویند آلوئه ورا در مقایسه با کوکنار ؛ سود قابل ملاحظه ای دارد و نیاز نیست برای فروش آن به مخالفین و یا مافیای مواد مخدر رجوع کنند و یا بدور از چشم دولت دست به کشت آن بزنند.

از ژل داخل برگ های آلوئه ورا، در تهیۀ نوشیدنی ها نیز استفاده میشود
از ژل داخل برگ های آلوئه ورا، در تهیۀ نوشیدنی ها نیز استفاده میشود

​مسوولان شرکت خصوصی الماس در هرات می گویند هم اکنون بیش از۱۸۰۰۰۰ بوته این گیاه در ۶۷۰۰۰ متر مربع زمین در ده ها گلخانه در شهر و ولسوالی های هرات زیر کشت میباشد که زمینه کار برای ۱۸۵ دهقان را فراهم ساخته است.

آنها از دولت می خواهند تا برای ترویج بیشتر گیاه آلوئه ورا؛ از واردات ژِل و کُنستانتره مشابه آن از کشورهای بیرونی به افغانستان جلوگیری نمایند.

مسوولان ریاست زراعت ولایت هرات نیز از حمایت همه جانبه از کشت و ترویج گیاه آلوئه ورا در این ولایت سخن زده می گویند تصمیم دارند تا این تجربه جدید را با سایر ولایات نیز شریک نمایند.

هم اکنون گیاه آلوئه ورا که شهر و ولسوالی های کشک رباط سنگی، اوبه، گذره، غوریان، کروخ و انجیل هرات کشت میشود؛ بعد از برداشت به ولایت های کابل، بلخ، قندهار، و ننگرهار فرستاده میشود.

XS
SM
MD
LG