لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش نرخ مواد اولیه در پی اعتصاب رانندگان وسایط باربری در افغانستان


اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید که به دلیل بسته‌بودن راه‌های مواصلاتی و اعتصاب کاری رانندگان موترهای باربری، به سکتور اقتصادی این کشور خساره بزرگ مالی وارد شده است.

خیرالدین مایل، معاون اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان روز چهارشنبه ۱۷ فبروری (۲۹ دلو) به صدای امریکا گفت که از ۱۹ روز گذشته به این طرف، به دلیل اعتصاب کاری رانندگان، موترهای حامل اموال تجارتی در بنادر متوقف شده است که برعلاوۀ بهای مواد خوراکی، نرخ مواد نفتی و گاز نیز افزایش یافته است.

او با اشاره به فاجعه بندر اسلام‌ قلعۀ هرات گفت که در بندر حیرتان بیشتر از اسلام‌ قلعه موترها متوقف شده که با خطر جدی مواجه اند.

آقای مایل افزود: "تراکمی که آنها (موترها) در بندرهای تجارتی ایجاد کرده اند، از یک طرف سکتور خصوصی، بندرها و گمرک‌ها را با خطر مواجه کرده و از سوی دیگر بر بازارهای افغانستان تاثیرات منفی گذاشته و سبب افزایش نرخ مواد اولیه شده است."

این مسوول اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان افزود که آتش‌سوزی مهیب در بندر اسلام‌ قلعه، به سکتور خصوصی ۲۰۰ میلیون دالر آسیب مالی وارد کرد.

رانندگان موترهای باربری در مسیر کابل – قندهار و قندهار – هرات از سه هفته پیش به دلیل آنچه "اخاذی و رفتار نامناسب" پولیس خوانده اند، اعتصاب کاری شان را آغاز کردند و از شش روز پیش، جلو رفت و آمد رانندگان بس‌های مسافربری را نیز گرفتند.

در اثر اعتصاب کاری رانندگان و بسته‌بودن شاهراه‌های کابل – قندهار و قندهار – هرات ۶۰هزار مسافر در این مسیرها گیر مانده اند.

وزارت داخله گفته است که به این مشکل رسیدگی می‌کند و وزارت ترانسپورت نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که قدرت‌الله ذکی، وزیر ترانسپورت روز دوشنبۀ همین هفته با مسوولان اتحادیه‌های ترانسپورتی دیدار کرده و برای حل مشکلات به آنان اطمینان داده است.

XS
SM
MD
LG