لینک های دسترسی

Breaking News

کریس هپکینز صدراعظم نیوزیلند شد


در پی استعفای غیرمنتظرهٔ جسیندا اردرن، کریس هپکینز روز چهارشنبه ۲۵ جنوری (پنجم دلو) به عنوان ۴۱مین صدراعظم نیوزیلند سوگند وفاداری یاد کرد.

آقای هپکینز که ۴۴ سال عمر دارد، در سال ۲۰۰۸ به عنوان نماینده وارد پارلمان نیوزیلند شد و پس از شیوع همه‌گیری کووید۱۹ به عنوان وزیر مبارزه با کووید۱۹ سپس به حیث وزیر پولیس، وزیر آموزش و خدمات عامه در کابینۀ جسیندا اردرن ایفای وظیفه کرده است.

او در سخنرانی خود تعهد کرد که بر اقتصاد و آنچه او "همه گیری تورم" نامید، تمرکز خواهد کرد.

هپکینز در این مراسم گفت: "این بزرگترین امتیاز و مسوولیت زندگی من است. من از چالش‌های پیش‌رو انرژی گرفته و هیجان زده ام."

کارمل سپولونی نیز به عنوان معاون صدراعظم نیوزیلند سوگند یاد کرد. او کرسی صدارت را به هپکینز تبریک گفته و از وی به خاطر اعتمادش سپاس گذاری کرد.

هپکینز تا برگزاری انتخابات سراسری نیوزیلند در ۱۴ماه اکتوبر در کرسی صدارت باقی خواهد ماند و هنوز کاملاً معلوم نیست که آیا حزب کارگر او را به حیث نامزد این حزب در انتخابات سراسری انتخاب خواهد کرد یا نه.

نیوزیلند هر سه سال یکبار انتخابات سراسری برگزار می‌کند. رای دهندگان به دو شکل رای می‌دهند، یک رای برای حزب مورد علاقه‌شان و رای دیگر برای نمایندگان پارلمان.

جسیندا اردرن که شش سال پیش در سن ۳۷ سالگی به عنوان جوانترین رهبر جوان، رهبری کشورش را بر عهده گرفته بود، روز پنجشنبه ۱۹ جنوری اعلام کرد که از کرسی صدارت کنار می‌رود.

اردرن ۴۲ ساله گفت که شش سال پرچالش صدارت انرژی و توان او را گرفته و دیگر قادر به ادامهٔ کار نیست.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG