لینک های دسترسی

Breaking News

درمان نخستین بیمار اچ آی وی در امریکا


درمان یک کودک متبلا به اچ، آی، وی در ایالات متحده امیدواری هایی را افزایش داده است که شاید این بیماری کشنده قابل علاج باشد و جان میلیون ها نفر در سراسر جهان نجات یابد، اما داکتران می گویند که پژوهش بیشتر نیاز است تا این رویا به حقیقت مبدل شود.

داکتران در ایالت مسیسیپی می گویند نوزادی که با ویروس HIV تولد شده بود، به نظر می رسد که پس از درمان دقیق و با استفاده از دوا ها، کاملاً صحتمند شده باشد.

متخصصین در انستیتیوت ملی صحت ایالات متحده می گویند که این کودک دوساله از یک سال به این سو، گرفتن ادویه را توقف داده و اکنون هیچ نشانه یی از موجودیت این ویروس در وجودش دیده نمی شود.

آزمایشات نشان می داد که مادر این کودک به ویروس HIV مبتلا بود و در جریان بارداری به داکتر مراجعه نکرده بود. داکتران می دانستند که نوزاد هم به احتمال زیاد به این ویروس مبتلا خواهد بود که آزمایشات مثبت خون کودک این موضوع را ثابت ساخت.

چون شفاخانۀ محلی در آن ایالت امکانات موجود را در اختیار نداشت، نوزاد فوراً به شفاخانۀ پوهنتون مسیسیپی انتقال داده شد و در حالی که فقط ۳۰ ساعت از تولد کودک می گذشت تدوای با مخلوطی از سه دوا (به نام های AZT، لمیودین و نفراپن) آغاز شد.

امیدواری های بیشتر

داکتران می گویند که درمان فوری کودک با این دوا ها، ویروس را از جریان خون وی خارج ساخت. اما با آنهم هیچ اطمینانی وجود ندارد که این کودک صحتمند باقی بماند زیرا آزمایشات پیچیده تر نشان می دهد که هنوز هم نشانه های جنیتک (ارثی) ویروس در بدن وی وجود دارد.

اگر این آزمایش پیروز شود و نتیجه آزمایشات ایدس در بدن این کودک منفی باشد، زمینه برای درمان کودکان مصاب به HIV در سراسر جهان – به ویژه افریقا – مساعد خواهد شد.

در سال ۲۰۱۱، در حدود ۳۰۰ هزار نوزاد مبتلا به ویروس HIV در سراسر جهان تولد شد و اکثر آن در کشور های بوده که زنان باردار آزمایش نمی شوند.

هم اکنون تلاش هایی جریان دارد تا از تولد کودکان آلوده با HIV جلوگیری شود، زیرا اکثر چنین کودکان پس از چند سال مبتلا بودن به بیماری ایدز تلف می شوند.
XS
SM
MD
LG