لینک های دسترسی

Breaking News

استخبارات امریکا چگونه الظواهری را ردیابی کرد و کشت؟


الظواهری (طرف راست) و اسامه بن لادن (طرف چپ)

ایمن الظواهری، رهبر شبکهٔ القاعده، به روز شنبه (۳۰ جولای) در جریان یک حملهٔ هوایی نیروهای امریکایی در کابل، پایتخت افغانستان، کشته شد.

یک مقام ارشد ادارهٔ جو بایدن به خبرنگاران گفت که الظواهری از سال‌ها به اینسو در خفا به سر می‌برد و عملیات برای تثبیت موقعیت و از بین بردن او نتیجهٔ کار محتاطانه و متداوم نهادهای استخباراتی و مبارزه با تروریزم امریکا بود.

پیش از این، شایعاتی وجود داشت که گویا الظواهری در ساحات قبایلی پاکستان یا در داخل افغانستان حضور دارد.

این مقام امریکایی به شرط افشا نشدن نامش گفت که برای سال‌ها، حکومت ایالات متحده در مورد شبکه‌ای آگاهی داشت که الظواهری را حمایت می‌کرد و در جریان سال گذشته، پس از خروج امریکا از افغانستان، مقامات امریکایی، حضور القاعده در افغانستان را نظارت می‌کردند.

بر اساس معلومات این مقام امریکایی، در جریان سال جاری، مقامات همسر، دختر و سایر کودکان الظواهری را شناسایی کردند که به یک خانهٔ مصوون در کابل انتقال داده شده بودند و سپس خود الظواهری را نیز در همین خانه شناسایی کردند.

در جریان چند ماه، مقامات استخباراتی، بیشتر مطمین شدند که الظواهری را به درستی در خانه‌ای مصوونی در کابل شناسایی کرده اند و در اوایل ماه اپریل در این مورد به مقامات ارشد ادارهٔ رییس جمهور بایدن گزارش دادند. متعاقب آن، جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی به شخص رییس جمهور در این خصوص گزارش داد.

این مقام امریکایی اضافه کرد که این معلومات از طریق چندین منبع مستقل نیز پی‌گیری شد و شباهت میان این معلومات ایجاد گردید.

زمانی که الظواهری به این خانه در کابل رسید، مقامات ندیدند که او دوباره آنجا را ترک کرده باشد و سپس او را در برندهٔ این خانه شناسایی کردند که در نهایت در همانجا هدف قرار گرفت.

مقامات در مورد چگونگی و ساختار این خانه و افراد موجود در آن تحقیقات انجام داده بودند تا اطمینان حاصل کنند که با اعتماد کامل با کاهش خطر به غیرنظامیان و اعضای خانوادهٔ الظواهری و بدون این که ساختمان از بین برود، او را از پا در‌بیاورند.

در هفتهٔ های اخیر، رییس جمهور بایدن با مشاورین کلیدی و اعضای کابینۀ خود نشست‌هایی را برگزار کرد تا معلومات استخباراتی را موشکافی کرده و بهترین طرز عمل را ارزیابی کند.

به تاریخ اول جولای، به آقای بایدن در قصر سفید از سوی اعضای کابینه، به شمول ویلیم برنز، رییس ادارهٔ استخبارات امریکا در مورد پیشنهاد عملیات معلومات ارایه شد.

این مقام ادارهٔ جو بایدن علاوه کرد که رییس جمهور در مورد چگونگی معلومات استخباراتی پرسش‌هایی را مطرح کرده و مدل خانه‌ای را نیز مشاهده کرد که الظواهری در آن حضور داشت.

رییس جمهور حتا در مورد چراغ‌ها، وضعیت آب و هوا، مواد ساختمانی به کار رفته در خانه و سایر فکتورهایی که می‌توانست بر کامیابی عملیات تاثیرگذار باشد نیز سوالاتی را مطرح کرد.

یک حلقهٔ کوچکی از وکلای ارشد بین الدوایر گزارش‌های استخباراتی را تحلیل و تجزیه کرد و تصدیق کردند که الظواهری بر اساس تداوم رهبری گروه القاعده، یک هدف بد است.

به تاریخ ۲۵ جولای، رییس جمهور بایدن نشستی را با اعضای کلیدی کابینه و مشاوران خود برگزار کرد تا گزارش نهایی را دریافت کند و در مورد چگونگی تاثیرات کشتن الظواهری بر رهبری امریکا با طالبان بحث کرد.

پس از این بحث، رییس جمهور بایدن دستور "حملهٔ هوایی دقیق طراحی شده" را مشروط بر این که خطر تلفات غیرنظامیان در آن حد اقل باشد، صادر کرد.

در نهایت، حمله به تاریخ ۳۰ جولای توسط یک طیارهٔ بی سرنشین امریکایی ساعت ۹:۴۸ شب به وقت واشنگتن صورت گرفت که در آن از میزایل نوع آتش‌دوزخ "hellfire" کار گرفته شد.

XS
SM
MD
LG