لینک های دسترسی

Breaking News

روند جمع‌آوری پول برای طالبان در پاکستان افزایش یافته است - گزارش


باشندگان محلی در مناطق مرزی پاکستان با افغانستان به صدای امریکا گفتند که با تشدید حملات گروه طالبان علیه نیروهای افغان، روند جمع آوری پول توسط اعضای این گروه افزایش یافته است.

منابع متعدد و شاهدان عینی به صدای امریکا تایید کردند که جمع آوری پول برای طالبان در بخش های مختلف پاکستان همچنان ادامه دارد.

یکی از باشندگان ساحهٔ دوکی ایالت بلوچستان به صدای امریکا گفت که جنگجویان طالبان افغان در یک کوه نزدیک به این ساحه با کارگران معدن ذغال زیست دارند و هر جمعه به بازار میایند و از فروشگاه‌ها از پنج تا ۱۰ هزار روپیه پاکستانی جمع آوری می‌کنند.

این فرد که از هراس انتقامجویی طالبان نخواست در گزارش نامش ذکر شود گفت: "آنان (طالبان) بر موترسایکل میایند و از فروشگاه‌های بزرگ اعلانه مالی طلب می‌کنند. آنان می‌گویند که مربوط گروه طالبان اند و در راه خدا می‌جنگند."

او علاوه کرد که در گذشته آنان به برخی از مساجد می‌رفتند، اما اکنون از دوکانداران پول جمع‌آوری می‌کنند.

یک نمایندهٔ ایالت بلوچستان نیز که نخواست نامش در گزارش ذکر شود به صدای امریکا گفت که اعضای گروه طالبان به گونهٔ علنی کمپاین‌های جمع‌آوری پول را در ساحات مختلف این ایالت راه اندازی می‌کنند.

او افزود که این موضوع پنهان نیست و این کمپاین‌ها در اسحاق آباد، شهرک فاروقیه و در ساحهٔ کچلاک همواره جریان دارد.

این قانونگذار پاکستانی علاوه کرد که حامیان مظنون گروه طالبان از این پول برای تمویل جنگ‌جاری علیه حکومت افغانستان استفاده می‌کنند.

افزایش حضور طالبان

یک باشندهٔ کویته، مرکز ایالت بلوچستان به صدای امریکا گفت که شاهد رفت و آمد منظم طالبان در مساجده بوده است.

او افزود: "من آنجا برای ادای نماز جمعه رفته بودم. یک طالب که موهای دراز داشت برای پنج دقیقه سخنرانی کرد. او گفت که آنان می‌جنگند و ما باید با آنان کمک مالی کنیم. اگر کسی نمی‌تواند به جهاد برود، باید با ما کمک مالی کند."

شورای کویته، سازمان تندرو مرتبط به گروه طالبان نیز در همین شهر مستقر است.

ویدیو‌های متعددی که در این اواخر در رسانه‌های اجتماعی نشر شده نیز نشان می‌دهد که برخی‌ها برای طالبان اعانه جمع‌آوری می‌کنند. صدای امریکا نمی‌تواند صحت این ویدیو‌ها را تایید کند.

منابع مالی

اعانه‌های مالی فقط یکی از منابع پولی تمویل شورشگری خونین تندروان علیه حکومت افغانستان است.

نور زمان اچکزی، خبرنگار و تحلیلگر مسایل افغانستان و پاکستان گفت که گروه طالبان منابع دیگر مالی نیز دارند.

او افزود: "طالبان دو برابر حکومت افغان مالیه جمع آوری می‌کنند، از قاچاقبران، حمل و نقل نفت، مواد مخدر، تسلیحات و زراعت محلی. در ماه رمضان پول‌های هنگفت زکات را از کشورهای اسلامی نیز به دست میا‌ورند."

ملل متحد نیز می‌گوید که طالبان از طریق قاچاق مواد مخدر، اختطاف، استخراج غیرقانونی معادن و جمع‌آوری مالیه از ساحات تحت کنترول شان، شورشگری خود را تمویل می‌کنند.

بر اساس معلومات ملل متحد، در آمد سالانهٔ طالبان از منابع مختلف میان ۳۰۰ میلیون و ۱.۶ میلیارد دالر تخمین شده است.

اما پاکستان می‌گوید که قوانین شدید برای سرکوبی تمویل مالی تروریزم دارد و افراد و گروه‌های را که به جمع‌آوری پول به تندروان متهم باشند، مورد پی‌گرد قانونی قرار می‌دهد.

مقامات محلی در بلوچستان جمع آوری پول برای طالبان در این ایالت را رد کرده و از آن اظهار بی‌خبری کرده اند.

این در حالی است که گروه طالبان از حمایت قوی احزاب اسلامی مانند، جماعت علمای اسلام و جماعت اسلامی برخوردار اند، گروه های که بخش از حکومت پاکستان نیز بوده اند.

برخی از این گروه‌ها، به شمول جماعت علمای اسلام، در سال‌های ۱۹۹۰ در بخش آموزش طالبان نیز دخیل بوده اند.

شجاع الملک، یکی از رهبران این حزب که برای چندین سال عضو پارلمان پاکستان نیز بود به صدای امریکا گفت که طالبان قربانی‌های زیادی داده اند و امیدوار پیروزی این گروه است.

XS
SM
MD
LG