لینک های دسترسی

Breaking News

اعلام نتایج ابتدایی: حسن روحانی به رییسی مبارکباد گفت


وزارت داخلهٔ ایران نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را با هشت ساعت تاخیر اعلام کرد که بر اساس آن از مجموع ۲۸.۶ میلیون رای، تا ظهر امروز ۱۹ جون (۲۹ جوزا) ۹۰ درصد آرا شمارش شده و ابراهیم ریيسی ۱۷ میلیون کسب کرده است.

این وزارت گفته است که محسن رضایی سه میلیون، عبدالناصر همتی ۲.۴ میلیون و امیرحسین قاضی زاده هاشمی حدود یک میلیون رای کسب کرده اند.

همچنین گزارش شده است که حدود چهار میلیون رای در این انتخابات باطل شده است که بیش از آرای سه نامزد رقیب آقای رییسی است.

در این حال، حسن روحانی، رییس جمهور و برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران قبل از اعلام رسمی پیروزی ابراهیم رییسی در پیام‌های جداگانه‌، برنده شدن او را در این انتخابات تبریک گفته اند.

هرچند ۵۹ میلیون نفر در ایران واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری خوانده شده بودند، اما در انتخابات دیروز ۲۸.۶ میلیون نفر اشتراکت کردند.

ابراهیم رییسی ۶۰ ساله که فرد نزدیک به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران است در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ نیز اشتراک کرده بود که در برابر روحانی شکست خورد. اما این‌بار شورای نگهبان ایران با رد چندین رقیب برجستهٔ وی از فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، زمینه را برای پیروزی او فراهم کرد.

اصلاح طلبان و فعالان حقوق بشر می‌گویند که رییسی، قاضی تندرو و یکی از چهار قاضی است که در سال ۱۹۸۰ صدها فعال سیاسی را به مجازات اعدام محکوم کرد و به همین دلیل ایالات متحده او را تحریم کرده است.

XS
SM
MD
LG