لینک های دسترسی

Breaking News

محکمهٔ هاگ در مورد جنایات جنگی در سرزمین‌های فلسطینی تحقیق می‌کند


سارنوال ارشد محکمۀ بین‌المللی جرایم یا محکمهٔ هاگ گفته است که این محکمه تحقیق رسمی را در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی در سرزمین های فلسطینی آغاز می‌کند.

فاتو بنسوده، سارنوال ارشد محکمۀ بین‌المللی روز چهار شنبه سوم مارچ (۱۳ حوت)گفت که آنان هر دو طرف درگیر را مورد بررسی و تحقیق قرار خواهند داد.

این تصمیم در حالی صادر می‌شود که محکمهٔ هاگ برخلاف ادعای واشنگتن و بیت المقدس، به تاریخ پنجم فبروری اعلام کرد که صلاحیت تحقیق جنایات جنگی را در سرزمین های فلسطینی دارد؛ تصمیمی که فلسطین از آن استقبال کرد.

خانم بنسوده در بیانیه‌ای گفت: "تصمیم برای آغاز تحقیقات به دنبال یک بررسی مقدماتی دقیق توسط دفتر من که نزدیک به پنج سال طول کشید، اتخاذ شد...ما براساس همان رویکرد اصولی و غیر حزبی که در همه شرایط برای رسیدگی به امور قضایی در نظر گرفته ایم، عمل خواهیم کرد."

خانم بنسوده که قرار است در ۱۶ جون از این پست کنار رود و کریم خان سارنوال بریتانیایی پست‌اش را اشغال کند قبلاً گفته بود: "جنایات جنگی در کرانه غربی به شمول شرق بیت المقدس و نوار غزه انجام شده و یا در حال انجام است".

او هم از نیروهای دفاعی اسراییل و هم از گروه‌های مسلح فلسطینی مانند حماس به عنوان عاملان احتمالی این جنایات نام برده است.

بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل پس از حکم محکمه هاگ گفت: "وقتی محکمهٔ هاگ از اسراییل به خاطر جنایات جعلی جنگی تحقیق می‌کند، کاملا [اقدام] ضد یهودی است."

وزارت خارجه ادارهٔ خودگردان فلسطین در بیانیه‌ای گفته است: "این یک گامی است که [فلسطینی ها] از دیر زمانی منتظر آن بودند و پاداش تلاش های خستگی ناپذیر فلسطینی ها برای عدالت و پاسخگویی خواهد بود که ستون های ضروری صلح است و مردم فلسطین به دنبال آن و سزاوار آن استند."

حازم قاسم سخنگوی گروه حماس نیز به خبرگزاری رویترز گفت: "ما از تصمیم محکمهٔ هاگ برای تحقیق در مورد جنایات جنگی اشغالگران اسراییلی علیه مردم ما استقبال می كنیم. این یک گامی به جلو در مسیر تحقق عدالت است. "

بلقیس جراح ، مدیر بخش عدالت بین‌المللی در سازمان دیدبان حقوق بشر گفت: "کشورهای عضو محکمهٔ بین المللی جرایم باید آماده باشند تا محکمه را در مقابل هرگونه فشار سیاسی محافظت کنند".

محکمۀ بین‌المللی جرایم که در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد، نخستین محکمه‌ای است که جرایم جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل کشی را در جهان پیگرد می‌کند. افغانستان در سال ۲۰۰۳ عضویت این محکمه را گرفت.

XS
SM
MD
LG