لینک های دسترسی

دلایل حذف نامزدان به کمیسیون شکایات انتخاباتی داده شد


۱۰ نامزد در فهرست مقدماتی نامزدان ریاست جمهوری است
پس از انتظار زیاد، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اسناد ۲۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را برای رسیدگی و بررسی به کمیسیون شکایات انتخاباتی فرستاد.

پیش از این کمیسیون شکایات انتخاباتی چندین بار از کمیسیون مستقل انتخابات خواستار ارسال اسناد تمام نامزدان و دلایل حذف ۱۶ نامزد از فهرست ابتدایی شده بود.

تعلل کمیسیون مستقل انتخابات در انجام این کار سبب ایجاد نگرانی جامعه مدنی و نامزدان حذف شده و در مورد هماهنگی کاری میان دو نهاد گمانه زنی های را ایجاد کرده است.

۶۰۰ اعتراض

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به رادیو آشنا گفت که تا کنون شمار شکایات و اعتراضات نامزدان ریاست جمهوری و شورا های ولایتی که در آن کمیسیون درج شده است به بیشتر از ۶۰۰ می رسد.

آقای محسنی افزود که رسیدگی به شکایات واصله تا دو روز دیگر آغاز شده و نمایندگان رسانه ها و جامعۀ مدنی می توانند در این جریان به منظور نظارت از شفافیت این روند حضور داشته باشند.

در همین حال، ولسی جرگۀ شورای ملی افغانستان از کمیسیون های انتخاباتی خواسته است تا جلو هرگونه تقلب را بگیرند. عبدالروف ابراهیمی، رئیس ولسی جرگه از حق نظارتی شورای ملی از روند انتخابات سخن گفته است.

آقای ابراهیمی گفت "کاندیداتور های ریاست جمهوری به اساس کدام دلایل حذف شده اند؟ قابل باز پرس است. کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در چارچوب قانون مستقل هستند و خارج از قانون استقلالیت ندارند. ما به عنوان صلاحیت ویژه ولسی جرگه میتوانیم از عملکرد آنها نظارت بکنیم."

آقای ابراهیمی به کمیسیون تفتیش مرکزی ولسی جرگه وظیفه سپرد تا از کمیسیون مستقل انتخابات بپرسد که به کدام دلیل ۱۶ نفر از نامزدان ریاست جمهوری و چند صد تن از نامزدان شورای ولایتی از فهرست ابتداییی حذف شده بودند.

پس از بررسی و رسیدگی به شکایات انتخاباتی، فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلان خواهد شد.

جدول زمانی

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در صحبت را رادیو آشنا ابراز امیدواری کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی بر اساس جدول زمانی تعیین شده تا تاریخ ۲۵ عقرب همه شکایات را بررسی و رسیدگی کرده و فهرست نهایی نامزدان را برای اعلان به کمیسیون مستقل انتخابات بسپارد.

آقای نور افزود که دلایل حذف همه نامزدان به گونۀ کتبی به فرد فرد آنان داده شده است و تصمیم نهایی در مورد آن و نیز شکایات این نامزدان مسوولیت کمیسیون شکایات انتخاباتی است.

اما شمار زیاد نامزدان حذف شده دلایل کمیسیون انتخابات را رد کرده و از کمیسیون سمع و رسیدگی به شکایات انتخاباتی خواسته اند تا با دقت و شفافیت تمام شکایات آنان را رسیدگی کند.

چگونگی رویکرد کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با بحث مداخله و عدم مداخله حکومت در روند انتخابات از نکات جدی است که به نظر برخی تحلیلگران می تواند سرنوشت آینده سیاسی افغانستان را رقم بزند.
  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG