لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۲۲۰۰ غیرنظامی افغان توسط طالبان در ۲۰۱۹ کشته شدند-وزارت داخله


وزارت داخله افغانستان اعلام کرده است که ۲۲۱۹ غیرنظامی در نتیجۀ حملات مختلف طالبان در سال ۲۰۱۹میلادی در این کشور کشته و پنج‌هزار و ۱۷۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

به گفته این وزارت، این غیرنظامیان در اثر حملات انتحاری، انفجارهای ماین و حملات چریکی گروه طالبان در این سال کشته و زخمی شده اند.

وزارت داخله افغانستان روز جمعه سوم جنوری (۱۳ جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که "طالبان به منظور رسیدن به اهداف شوم شان حملات متعدد تروریستی را بر اهداف غیرنظامیان" انجام داده است.

در اعلامیۀ این وزارت آمده است: "وزارت داخله هدف قرار دادن اهداف یو غیرنظامیان را توسط دهشت‌افگنان طالب جنایت جنگی دانسته و متعهد به تامین امنیت آنان می‌باشد".

اما گروه طالبان ادعا کرده اند که در سال ۲۰۱۹ میلادی نظامیان افغان و نیروهای خارجی تلفات زیادی بر غیرنظامیان در این کشور وارد کرده اند.

در اعلامیۀ این گروه که به رسانه‌ها فرستاده اند آمده است: " در نتیجۀ حملات سربازان امریکایی، نیروهای امنیتی افغان و گروه داعش در سال ۲۰۱۹میلادی در این کشور ۵۴۲۳ غیرنظامی کشته شده و ۳۲۸۴ تن دیگر زخمی شده اند".

این در حالی است که یوناما هر سال گزارشی از تلفات غیرنظامیان در افغانستان نشر می‌کند. بر بنیاد آمار این اداره، در نه ماه ۲۰۱۹ میلادی، ۲۵۶۳ غیرنظامی در افغانستان کشته شده و ۵۶۷۶ نفر دیگر زخم برداشته اند.

هیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) هفته گذشته نیز اعلام کرد که در دهۀ گذشته بیش از صدهزار غیرنظامی افغان کشته و زخمی شده اند.

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ منشی عمومی ملل متحد برای افغانستان گفته بود که جنگ هنوز هم در افغانستان از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد و ادامه این وضعیت سبب گرانی آنان شده است.

XS
SM
MD
LG