لینک های دسترسی

Breaking News

گزارشگران بدون مرز نگران تاثیرات کروناویروس بر زنان ژورنالیست‌ است


گزارشگران بدون مرز و مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان میگویند که از تاثیرات گسترش کروناویروس بر ژورنالیست‌ها،‌ به ویژه ژورنالیست‌های زن که بیشتر آسیب‌ پذیر اند، نگران است.

این دو نهاد امروز سوم اپریل (۱۵ حمل) در یک اعلامیهٔ مشترک گفته اند که خبرنگاران افغان در رقابت شدید میان رسانه‌ها با تهدید بی سرنوشتی اقتصادی مواجه اند و از آنان حفاظت صورت نمی‌گیرد.

این نهاد ها گفته اند که مشکلات اقتصادی بر مشکلات موجود در حالی افزوده شده که اکثریت شبکه های رسانه‌ای ژورنالیست‌ها را یا خانه نشین کرده و یا هم به آنان کار اندک بدون معاش داده است.

این نهاد ها گفته اند که بیشتر زنان خبرنگار از نخستین افرادی اند که خانه نشین شده اند.

در ولایت‌های کابل، هرات بلخ، از برخی از خبرنگاران زن خواسته شده است که به گونه رضاکار کار کنند و بعضی دیگری از آنها بی‌کار شده اند.

فریده نیکزاد مدیر مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفته است : "زنان خبرنگار نخستین قربانیان وضعیت ناامنی و جنگ استند و امروز بیشتر در معرض خطر کروناویروس قرار گرفته‌اند."

این نهاد از حکومت خواسته است که برای ادامه کار اطلاع رسانی زنان و جلوگیری از کاهش فعالیت‌های شان تلاش های همه جانبه کند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان به تاریخ هشتم حمل دستور قیود برگشت و گذار را در کابل و بعضی شهرهای دیگر مانند هرات به هدف جلوگیری از شیوع بیماری کرونا صادر کرد.

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته دو نفر در ولایت‌های هرات و دایکندی پس از ابتلا به کروناویروس درگذشتند که با این حساب، آمار مرگ و میر ناشی این ویروس در افغانستان به شش مورد رسید.

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرده که تا عصر روز جمعه شمار مبتلایان کروناویروس در ۱۹ ولایت به ۲۷۴ رسید که بیشترین مبتلایان در کابل و هرات اند.

XS
SM
MD
LG