لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت صحت افغانستان از افزایش واقعات کووید۱۹ خبر داد


وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان با ابراز نگرانی می‌گوید که با گذشت هر روز، شمار واقعات مثبت کروناویروس در این کشور رو به افزایش است.

جاوید هژیر، سخنگوی این وزارت روز شنبه ۱۹ فبروری (۳۰ دلو) به صدای امریکا گفت که از آغاز ماه جنوری تا کنون، بیش از ۱۲هزار و ۸۹۰ واقعۀ مثبت کروناویروس در این کشور ثبت شده است.

آقای هژیر همچنین از افزایش موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کووید۱۹ در این کشور ابراز نگرانی کرد و گفت که در این مدت، ۱۳۶ نفر جان باخته اند.

او افزود که تنها در یک هفته گذشته، ۴۰۰۳ واقعۀ مثبت کروناویروس در سراسر افغانستان گزارش شده که از این میان، ۵۹ بیمار جان‌ باخته اند.

سخنگوی وزارت صحت افزود: "به صورت مجموعی گفته می‌توانیم که از شروع جنوری تا حال، گراف مبتلایان و تلفات کروناویروس در افغانستان سیر صعودی داشته است."

آقای هژیر همچنین گفت که در این مدت، هزاران بیمار دوباره صحت‌یاب شده اند.

پیش از این، وزارت صحت حکومت طالبان گفته بود که روند تطبیق واکسین کووید۱۹ در سراسر این کشور جریان دارد و روزانه تا ۱۱هزار نفر این واکسین را دریافت می‌کنند.

به گفتۀ این وزارت، در حال حاضر، ۳۷۷ مرکز واکسیناسیون در مرکز و ولایات فعال است که از این میان، ۱۶ مرکز آن در کابل فعالیت دارد. بر اساس معلومات این وزارت، از آغاز تطبیق واکسین کووید۱۹ در این کشور، تا کنون بیش از هشت میلیون نفر واکسین دریافت کرده اند.

بیماری کووید۱۹ برای بار نخست در آخر دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ولایت هوبی چین شیوع کرد و سپس به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

بر اساس تازه‌ترین آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا حال نزدیک به ۴۲۲ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری کشنده مبتلا شده اند که از این میان، نزدیک به شش میلیون نفر جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG