لینک های دسترسی

Breaking News

آخرین مرحلۀ انتخابات هند برگزار شد


رایدهندگان هندی روز یک‌شنبه در هفتمین و آخرین مرحلۀ انتخابات سرتاسری آن کشور که ۳۹ روز طول کشید، رای دادند.

این انتخابات حیثیت همه پرسی رابرای حزب بر سر اقتدار بهارتیا جنتای نرندرا مودی، صدر اعظم هند دارد. آقای مودی در این انتخابات در رقابت تنگاتنگ با راهول گاندی از حزب کنگره قرار دارد.

مقام‌های انتخاباتی در هند گفته اند که قرار است شمارش آرا روز پنجشنبه (۲۳ می) شروع شود و نتایج انتخابات تا پایان همان روز اعلان شود.

آقای مودی شب شنبه را در معبد کیدرنات در کوهستانات همالیا در شمال هند سپری کرد و به دعا و نیایش پرداخت.

آقای مودی در این انتخابات بیشتر در صدد کسب آرای ملی‌گرایان هندی است، اما اقلیت مسلمان که ۱۴ درصد جمعیت ۱.۳ میلیارد نفری هند را تشکیل می‌دهد از اجندای ملی‌گرای هندویی آقای مودی به شدت انتقاد می‌کنند.

حزب بر سر اقتدار بهارتیا جنتا چند ماه پیش از برگزاری انتخابات هند از لایحه‌ای حمایت کرد که بر اساس آن میلیون‌ها بنگله‌دیشی که از زمان استقلال بنگله دیش در سال ۱۹۷۱ به هند مهاجرت کرده بودند، باید دوباره به بنگله دیش برگردانده شوند.

از سوی دیگر، این لایحه زمینۀ گرفتن شهروندی هند را به هندوها، سیک‌ها و دیگر اقلیت‌های غیر مسلمان سهل می‌کند که در چند دهۀ اخیر از افغانستان، پاکستان و بنگله دیش به هند آمده اند.

مقام‌های انتخابات هند گفته اند که میزان مشارکت کردم در شش مرحلۀ انتخابات آن کشور حدود ۶۶ درصد بود. در هند ۹۰۰ میلیون نفر واجد شرایط رایدهی است.

نظرپرسی‌های پیش از انتخابات نشان داده است که هیچ حزبی به تنهایی اکثریت کرسی‌های پارلمان را برای تشکیل حکومت کسب نخواهد کرد.

پارلمان هند ۵۴۳ عضو دارد و برای تشکیل حکومت یک حزب یا ایتلافی از احزاب باید بیش از نصف کرسی‌ها را از آن خود کرده باشند.

XS
SM
MD
LG