لینک های دسترسی

Breaking News

مرگ ۶۹ کودک؛ تولیدات یک شرکت دواسازی هند متوقف شد


مقام‌های هندی تمام تولیدات یک شرکت دواسازی هندی را متوقف کرده است که گمان می‌رود مصرف دوای آن با مرگ ۶۹ کودک در گامبیا ارتباط دارد.

انیل ویج، وزیر ایالتی هریانا روز چهارشنبه ۱۲ اکتوبر (۲۰ میزان) گفت که پس از تفتیش و بررسی شرکت "میدن" ۱۲ مورد تخطی شناسایی شده است. او گفت: "با درنظر داشت این یافته‌ها، تمام تولید این شرکت منع شده و اطلاعیه‌ای صادر شده است."

سازمان جهانی صحت هفتۀ گذشته با صدور هشداریۀ طبی از تنظیم کنندگان امور دوایی خواست تا محصولات این شرکت هندی را از بازار جمع کنند. سازمان جهانی صحت گفته بود که چهار محصول شرکت میدن - پرومیتازین فمی، کوفیکزمالین، ماکوف و ماگریپ – حاوی "مقادیر غیرقابل قبول دای‌ایتیلین گلایکول و ایتیلین گلایکول است".

دای‌ایتیلین گلایکول و ایتیلین گلایکول مواد بی‌رنگ و بی‌بوی کیمیایی است که بیشتر در محصولات چرب کنندۀ ماشین‌آلات و به مقادیر بسیار اندک در مواد آرایشی کاربرد دارد. خوردن این دو مادۀ کیمیایی سبب درد شکم، استفراغ، اسهال، بندش ادرار، سردردی و در نهایت، منجر به عدم کفایه و نارسایی حاد گرده، صدمات اعصاب محیطی و مرکزی، کوما و مرگ شده می‎تواند.

پولیس گامبیا نیز در تحقیقات ابتدایی که روز سه شنبه نشر شد، گفته است که مرگ ۶۹ کودک به دلیل صدمات حاد گرده با مصرف این چهار شربت سرفه و سرماخوردگی تولید شده در شرکت میدن ربط داشته است. هفتۀ گذشته مرگ ۶۶ کودک با مصرف این دواها ربط داده شده بود.

انیل ویج گفته است که مقام‌ها منتظر نتایج آزمایش‌های لابراتواری نمونه‌های این چهار دوا است که به لابراتوار مرکزی دوای هند در شهر کلکته ارسال شده است.

شرکت میدن تا کنون از ابراز نظر در این مورد خود داری کرده و گفته است که با مشتری خود در گامبیا در تماس است که چه اتفاقی افتاده است. این شرکت در وبسایت خود نگاشته است که به کشورهای آسیایی، افریقایی و امریکای لاتین صادرات دارد.

وزارت صحت گامبیا ماه گذشته، پس از آنکه ۲۸ کودک در اثر از کار افتادن گرده‌های شان در گذشتند، به شفاخانه‌های آن کشور دستور داد تا مصرف این شربت‌ها را متوقف کند.

رییس سازمان جهانی صحت هفتۀ گذشته از تمام کشورها خواست تا "این محصولات دوایی را شناسایی و جلو تکثیر آن را بگیرند تا از آسیب بیشتر به بیماران جلوگیری شود."

XS
SM
MD
LG