لینک های دسترسی

Breaking News

هند از ابتکار 'یک کمر بند – یک راه' حمایت نمی‌کند


سوشما سواراج در پایان نشست شانگهای عدم همکاری کشورش از برنامۀ یک کمربند یک راه را اعلام کرد

سوشما سواراج، وزیر خارجۀ هند، گفت که کشورش از برنامۀ زیربنایی "یک کمربند – یک راه" حمایت نمی‌کند.

برنامۀ "یک کمربند – یک راه" بزرگترین پروژۀ ابتکاری چین است که آن کشور را با شرق میانه و اروپا وصل می‌کند که در این میان ۵۷ میلیارد دالر صرف ساختن زیربناها در پاکستان خواهد شد.

خانم سواراج در پایان نشست وزیران خارجۀ کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای گفت که ایجاد دهلیز اقتصادی میان چین و پاکستان که از خاک کشمیر تحت ادارۀ پاکستان عبور می‌کند، دلیل عدم حمایت دهلی جدید از این برنامه است. هند کشمیر زیر ادارۀ پاکستان را جز قلمرو خود می‌پندارد.

گمان می‌رود که عدم حمایت هند از برنامۀ "یک کمر بند – یک راه" در صدر اجندای دیدار نرندرا مودی، صدر اعظم هند و شی جینپینگ، رئیس جمهور چین باشد. قرار است دو رهبر در جریان هفتۀ روان در بیجینگ دیدار کنند.

پیش از این،وانگ یی، وزیر خارجۀ چین، گفته بود که سازمان همکاری شانگهای در نظر دارد که با همکاری‌های عمیق‌تر امنیتی و با عملی کردن پروژه های انکشافی، منطقه را باهم متحد سازد.

هند و پاکستان، سال گذشته عضویت سازمان همکاری شانگهای را کسب کردند که به گفتۀ وزیر خارجۀ چین، با شمولیت این دو کشور دامنۀ نفوذ این سازمان وسعت یافته و توجه جهان را به خود جلب کرده است.

درست یک روز پیش از اعلام عدم حمایت هند از پروژۀ یک کمربند - یک راه، وزیر خارجۀ چین به پاکستان اطمینان داد که روابط بیجینگ و اسلام آباد، مثل همیش مستحکم خواهد ماند و هرگز خدشه دار نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG