لینک های دسترسی

Breaking News

گزارشگر ویژهٔ ملل متحد: هند باید حبس غیرانسانی سایی‌بابا را متوقف کند


جی‌ان، سایی‌بابا

گزارشگر ویژهٔ ملل متحد روز دوشنبه ۲۱ اگست (۳۰ اسد) در زندان نگهداشتن یک فعال حقوق بشر دارای معلولیت‌ را به انتقاد گرفته و آنرا ''غیرانسانی'' خواند.

جی‌ان سایی‌بابا، مدافع حقوق اقلیت‌ها که به ارتکاب اعمال تروریستی، جنایت و داشتن روابط با ماویست‌ها، به حبس ابد محکوم شد، از یک دهه به اینسو در بند به سر می‌برد.

ماری لالور، گزارشگر ویژهٔ ملل متحد، وضعیت صحی او را نگران کننده خوانده گفت: "حبس مداوم جی‌ان سایی‌بابا، مدافع حقوق بشر، یک عمل غیر انسانی و بی معنا است."

لالور از حکومت هند خواست تا وی را هر چه زودتر آزاد کند.

سایی‌بابا که در گذشته در پوهنتون دهلی استاد انگلیسی بود و به دلیل مشکلات ستون فقرات و پولیو از ولیچیر استفاده می‌کند، در سال ۲۰۱۴ بازداشت شد.

کارشناسان ملل متحد که از سوی شورای حقوق بشر ملل متحد گماشته شده اند، اما به نمایندگی از ملل متحد صحبت نمی‌کنند، در مورد این روند حقوقی اظهار نگرانی کرده اند.

لالور گفت که این فعال حقوق بشر از زمان بازداشتش تا اکنون در زندان مرکزی ناگپور نگهداری می‌شود، به استثنای دو موردی که برای مدتی کوتاه به قید ضمانت رها شده بود.

او گفت که سایی‌بابا در سلولی نگهداری می‌شود که کلکین ندارد و سقف آن از گادر‌های آهنین ساخته شده که در فصل تابستان شدت گرما را در آن اطاق کوچک چند برابر می‌سازد.

این کارشناسان گفته اند که زندان وضعیت صحی سایی‌بابا را وخیم کرده و باید هر چه زودتر رها شود.

پیش‌ از این، سازمان عفو بین المللی نیز خواهان رهایی این فعال حقوق اقلیت‌ها شده بود.

گروه

XS
SM
MD
LG