لینک های دسترسی

Breaking News

اعلام حالت اضطرار ناشی از آلوده‌گی هوا در مرکز هند


دهلی یازدهمین شهر آلودۀ جهان شناخته شده است

مکتب‌ها، کارهای ساختمانی و دستگاه‌های تولید انرژی حرارتی در دهلی جدید مرکز هند پس از آن موقتاً مسدود شد که غبار کشندۀ ناشی از آلوده‌گی هوا بر فضای این شهر چیره شد.

در چند روز اخیر مقدار غبار و ذره‌های آلوده کننده در هوای دهلی جدید به پیمانۀ ۹۰ مرتبه بیشتر از حد تعیین شدۀ مصوون سازمان جهانی صحت و ۱۵ مرتبه بیشتر از حد معیاری تعیین شده از سوی حکومت هند، افزایش یافته است.

ارویند کجریوال وزیر اعلای دهلی جدید به خبرنگاران گفت که مکتب‌ها برای سه روز، کارهای ساختمانی برای پنج روز و نیروگاه‌های تولید برق حرارتی از ذغال سنگ و دیزل برای ده روز مسدود خواهد ماند. او افزود که برای جلوگیری از خاکباد و آلوده‌گی بیشتر هوا تمام جاده‌های شهر همه روزه آب‌پاشی و جاروب خواهد شد.

آلوده‎ترین شهرهای جهان

آلوده‎ترین شهرهای جهان


۱- ایران، ولایت زابل

۲- هند، شهر گوالیار

۳- هند، شهر اله آباد

۴- عربستان سعودی، شهر ریاض

۵- عربستان سعودی، ولایت الجبیل

۶- هند، شهر پتنا

۷- هند، شهر ریپور

۸- کامیرون، شهر بامندا

۹- چین، شهر زینگتای

۱۰- چین، شهر باودینگ

۱۱- هند، شهر دهلی جدید

آقای کجریوال گفت که از مردم نیز خواسته شده است که تا زمانیکه آلوده‌گی هوا کم نشده است، بکوشند که از خانه های خود بیرون نیایند و تا سرحد امکان کارهای دفتر را در خانه انجام دهند.

هوای دهلی جدید، یکی از آلوده ترین شهرهای جهان، در ماه‌های سرد زمستان بیشتر از هر فصل دیگر سال آلوده شده و مشکلات فراوان صحی را به میلیون‌ها نفر به ویژه کودکان و سالمندان به بار می‌آورد.

آقای کجریوال گفت که عامل عمدۀ آلوده‌گی هوای دهلی جدید، مصرف مواد سوختی عضوی مثل چوب، ذغال و محصولات نفتی در ایالت‌های مجاور می باشد.

در پایان پاییز و آغاز هر زمستان، دهقانان در ایالت‌های پنجاب، هریانا و اتراپردیش کاه باقیمانده در کشتزارهای شالی شان را آتش می‌زنند تا زمین‌ها را برای کشت گندم آماده سازند.

مرکز پژوهشی علوم و محیط زیست، مستقر در دهلی جدید، گفته است که آلوده‌گی کنونی هوا در مرکز هند، در ۱۷ سال گذشته پیشینه نداشته است.

حکومت هند در چند سال اخیر یک سلسله اقدامات از جمله معیارات سختگیرانه برای وسایط و وضع مالیات بیشتر بر ماشین آلات دیزلی را به منظور کاهش آلوده‌گی هوا رویدست گرفته است. همچنان سوختاندن برگ درختان و آشغال در محدودۀ شهر دهلی جدید منع قرار داده شده است.

از جمع ده شهری که سازمان جهانی صحت آن را آلوده ترین شهرهای جهان خوانده است، چهار شهر آن به تنهایی در هند موقعیت دارد.

XS
SM
MD
LG