لینک های دسترسی

Breaking News

احضار سفیر ترکیه در هند در پی همدردی اردوغان با مسلمانان کشمیر


حکومت هند در اعتراض به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در مورد کشمیر، روز دوشنبه ۱۷ فبروری (۲۸ دلو) سفیر ترکیه در دهلی جدید را احضار کرد.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه هفته گذشته در جریان سفرش به پاکستان، ضمن اعلام همبستگی ترکیه با مردم کشمیر گفت که پس از تغییرات تشکیلات اداری ایالت جمو و کشمیر هند، وضعیت در این منطقه دارای اکثریت مسلمان بدتر شده است.

هند که کشمیر را بخش جدایی ناپذیر قلمرو خود تلقی می کند، اظهارات رییس جمهور اردوغان را نشاندهنده بی خبری وی از تاریخچه منازعه کشمیر خوانده است.

رویش کمار، سخنگوی وزارت خارجه هند گفت: "اظهارات اخیر رییس جمهور ترکیه، نمونۀ دیگر از مداخله انقره در امور داخلی کشورهای دیگر می باشد که برای هند به کلی غیرقابل قبول می‌باشد".

وزارت خارجۀ هند هشدار داده است که چنین بیانات بر روابط دو جانبۀ دو کشور اثر منفی برجا می‌گذارد.

هند در اگست سال گذشته حق نیمه خودمختاری کشمیر را گرفت و آن منطقۀ مورد منازعه را تابع قانون فدرال کرد.

پاکستان که بر بخشی از کشمیر کنترول دارد و شمار دیگر از کشورهای اسلامی از جمله ترکیه و مالیزیا این اقدام حکومت هند را تقبیح کردند و خواستار بازبینی آن شدند.

در واکنش به موضع گیری مالیزیا، حکومت هند واردات بعضی کالاهای تجارتی را از مالیزیا متوقف کرد. هند هشدار داده است که برخی واردات خود را از ترکیه نیز متوقف می‌کند.

هند مدعی است که پاکستان عامل ایجاد شورش در کشمیر است که تا کنون جان ده‌ها هزار نفر را گرفته است. پاکستان هرچند دخالت مستقیم در شورشگری در کشمیر هند را رد کرده است، اما گفته است که در مبارزۀ کشمیری‌ها برای آزادی و خود ارادیت، حمایت دپلوماتیک و معنوی فراهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG