لینک های دسترسی

Breaking News

هند با امریکا پیمان نظامی امضا می‌کند 


برای مشارکت معلومات حساس ماهواره‌ای، هند با امریکا توافقنامهٔ نظامی امضا می‌کند.

وزارت دفاع هند گفت که مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده با راجنات سینگ، همتای هندی اش در مورد این توافقنامه صحبت کرده است.

وزارت دفاع هند با نشر اعلامیه‌ای گفت که هر دوجانب رضایت شان را در مورد این توافقنامه ابراز داشته اند و در جریان سفر آقای اسپر به هند امضا خواهد شد.

وزیر دفاع ایالات متحده امروز ۲۶ اکتوبر (پنجم عقرب) با مایک پمپیو،‌ وزیرخارجهٔ ایالات متحده به هند رسیدند.

بر اساس این پیمان، هند به یک سلسله معلومات توپوگرافیکی، آبی و هوانوردی دسترسی خواهد یافت؛ معلوماتی که برای هدف قرار دادن میزاییل‌ها و طیاره‌های جنگی بی سرنشین حیاتی پنداشته می‌شود.

شرکت‌های امریکایی از سال ۲۰۰۷ به اینسو به ارزش ۲۱ میلیارد دالر تسلیحات را به هند به فروش رسانیده اند و واشنگتن از هند خواسته بود تا برای تشریک معلومات حساس و مکالمات رمزگذاری شده برای استفاده بهتر از تجهیزات پیشرفتهٔ نظامی، توافقنامه هایی را با این کشور امضا کند.

مقابله با نفوذ چین

هند و ایالات متحده به هدف مقابله با قدرت روز افزون چین در منطقه مسایل امنیتی را در سطح بلند به بحث می‌گیرند.

سفر این مقامات امریکایی به هند در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌های مرزی میان دهلی جدید و بیجینگ بالا گرفته است.

مسایل مانند رسیدگی چین به کروناویروس، انفاذ قانون جدید امنیتی در هانگ‌کانگ و جاه طلبی‌های بیجینگ در آب‌های جنوب چین، روابط این کشور با امریکا را تیره کرده است.

قرار است امریکا، هند، آسترالیا و جاپان ماه آینده در خلیج بنگال تمرینات نظامی بحری را انجام دهند.

چین با چنین تمرینات نظامی ابراز مخالفت کرده و آنرا اقدامی علیه خود می‌پندارد.

تحلیلگران می‌گویند که هند نیز از دیرزمانی از راه اندازی یا اشتراک در چین تمرینات دوری می‌کرد،‌ اما پس از آن که ۲۰ تن از نیروهای هندی در درگیری مرزی با چین کشته شدند، نظر مردم در قبال چین تغییر کرده و این کشور بیشتر به ایالات متحده نزدیک شده است.

آقای پمپیو امروز با سبرامونیم جی‌شنکر، وزیر خارجهٔ هند ملاقات کرد.

قرار است وزیر خارجهٔ ایالات متحده پس از هند به سریلانکا و مالدیف نیز سفر کند؛ کشورهای که چین در ساختار زیربنا‌های مختلف آن کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG