لینک های دسترسی

Breaking News

هند نظامیان زن افغان را آموزش می‌دهد


برای اولین بار، اردوی هند گروهی از افسران زن اردوی ملی افغانستان را آموزش مسلکی می دهد. قرار است آنان در "اکادمی آموزشی چنای" هند آموزش مسلکی بیبینند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به صدای امریکا گفت که مجموعاً ۳۵ نظامی زن افغان برای سه هفته در هند آموزش لسان انگلیسی و "آموزش های عمومی نظامی" خواهند دید.

منپریت وهرا، سفیر هند در کابل، گزارش "تلویزیون نیودهلی" را در تویتر خود شریک ساخته که در آن از قول آقای وهرا از آموزش های فزیکی و تکتیکی، مخابره، مدیریت و رهبری برای نظامیان زن افغان خبر داده شده است.

پاکستان

از آموزش زنان نظامی افغان در هند، در حالی خبر داده می‌شود که قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان، روز دوشنبه در دیدار با جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، ادعا کرد که هند از قلمرو افغانستان بر ضد پاکستان استفاده می کند.

هند در گذشته حدود ۴۰۰۰ نظامی مرد افغان را آموزش نظامی داده است، اقدامی که موجب خشم مقامات پاکستانی شده است.

در پاسخ به سوالی که آیا آموزش نظامیان زن افغان موجب واکنش پاکستان خواهد شد یا خیر، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به صدای امریکا گفت که "افغانستان مستعمرۀ پاکستان نیست" و هر آنچه منافع کشورش را تامین کند، به آن مباردرت خواهد ورزید.

آقای وزیری گفت "اگر پاکستان تروریست تربیه نکند، شاید همه نظامیان افغان را در پاکستان آموزش بدهیم".

حکومت افغانستان در نظر دارد تا شمار زنان را در بخش های امنیتی آن کشور افزایش بدهد تا در نهایت آنان ۱۰ در صد قوای امنیتی افغان را تشکیل بدهند.

در ماه آگست، نظامیان امریکایی به کانگرس ایالات متحده گفتند که حدود ۴۵۰۰ زن افغان در بخش های امنیتی افغانستان حضور دارند که شامل ۱۲۰۰ زن در اردو و ۱۰۰ زن در قوای هوایی آن کشور می شود.

XS
SM
MD
LG