لینک های دسترسی

Breaking News

هند پولیس افغانستان را آموزش می دهد


هند به فرستادن نظامیان اش به افغانستان مایل نیست، اما گفته که در تجهیز و آموزش دهی نیروهای امنیتی افغان همکاری خواهد کرد

بر اساس یک تفاهم نامۀ که به روز پنجشنبه میان مقام های افغان و هندی در دهلی جدید امضا شد، هند پولیس افغانستان را آموزش خواهد داد.

دهلی جدید به فرستادن نظامیان هندی به افغانستان مایل نیست، اما گفته است که در تجهیز و آموزش دهی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان همکاری خواهد کرد.

بر اساس تفاهم نامۀ تازه، مربیان هندی منسوبین پولیس افغانستان را در هند آموزش خواهد داد.

در عین حال، نرندرا مودی، صدراعظم هند در یک دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان، بر ادامۀ همکاری های همه جانبه در بازسازی افغانستان تعهد کرد.

در این دیدار که امروز میان رهبران افغانستان و هند در دهلی جدید صورت گرفت، هردو طرف روی موضوعات متعدد به شمول مبارزه با دهشت افگنی تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی بحث کردند.

آزمون های امنیتی

آقای عبدالله قبل از دیدار با مقام های هند، در مراسم افتتاح یک نمایشگاۀ مشترک تجارتی افغانستان - هند بیان داشت که حملات راکتی روز گذشته بر میدان هوایی بین المللی حامد کرزی، بیانگر آزمون های است که افغان ها با آن همواره روبرو بوده، اما اضافه کرده باوجود آن که "چنین اعمال تلاش های ما را برای یک مدت زمان به تعویق می اندازد، ولی هیچگاه توقف داده نمی تواند."

قرار بود عبدالله عبدالله جهت اشتراک در این نمایشگاه و ملاقات با سران هند، دیروز به آن کشور سفر کند، اما حملات راکتی بر میدان هوایی بین المللی حامد کرزی، سفر این مقام حکومت کابل را به تعویق انداخت.

آقای عبدالله همچنان استراتیژی تازۀ ایالات متحده برای افغانستان و منطقۀ جنوب آسیا را مبین خواست شماری از کشورهای منطقه به خاطر مبارزۀ مشترک برای ترد پناهگاه های امن دهشت افگنی عنوان کرد.

عبدالله عبدالله گفت، "اعلام پالیسی اخیر امریکا از سوی رئیس جمهور ترمپ گواۀ از اتصال قوی ستراتیژیک و یک دورنمای مشترک می باشد."

ایالات متحده از هند خواسته است که بخاطر تامین ثبات در افغانستان، نقش بیشتر ایفا کند. قبل از ورود عبد الله عبدالله به هند، جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده نیز ابتدا از دهلی جدید و بعداً از کابل دیدن کرد.

مقامات در واشنگتن می گویند که در کنار هند، پاکستان نیز یکی از فکتورهای کلیدی بخاطر پیشبرد مؤفقانۀ ستراتیژی جدید رئیس جمهور ترمپ تلقی میشود، اما می افزایند که اسلام آباد باید عملکرد اش را در برابر گروه های دهشت افگن تغیر دهد.

جنرال جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح امریکا نیز درجریان همین هفته پاکستان را به جا دادن عناصر دهشت افگن متهم کرد که در بی ثباتی افغانستان نقش دارند.

اسلام آباد در کنار رد این ادعاها، از افزایش نقش هند در افغانستان نیز راضی نمی باشد. شاهد خاقان عباسی، صدراعظم هند اخیراً گفته است که کشورش هیچگونه نقش هند را در افغانستان نمی پذیرد.

عبدالله عبدالله: تروریزم تلاش های ما را به تعویق می اندازد، اما توقف داده نمیتواند
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

XS
SM
MD
LG