لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات زلزله و سونامی در اندونیزیا از مرز ۱۲۳۰ نفر گذشت


زلزله و سونامی جزیرۀ سولاویسی در مرکز اندونیزیا را تخریب کرد

ادارۀ مبارزه با حالت اضطرار اندونیزیا با نشر آمار تازه گفته است که در اثر زلزله و سونامی در یکی از جزایر مرکزی آن کشور ۱۲۳۴ نفر کشته و کم از کم ۷۹۹ نفر دیگر به شدت زخمی شده است.

این زلزله با شدت ۷.۵ ریکتر شام جمعه شهر پالو واقع در جزیرۀ سولاویسی اندونیزیا را تکان داد و سبب ایجاد سونامی بزرگ با امواجی به ارتفاع شش متر و سرعت ۸۰۰ کیلومتر در ساعت شد.

زلزله و سونامی ناشی از آن خسارات هنگفت مالی را نیز برجاگذاشت
زلزله و سونامی ناشی از آن خسارات هنگفت مالی را نیز برجاگذاشت

سوتوپو پوروو نوگروهو، سخنگوی ادارۀ مبارزه با حالت اضطرار اندونیزیا، ناوقت سه شنبه (دوم اکتوبر) در یک کنفرانس خبری ضمن ارایۀ این ارقام گفت که این آمار نهایی نیست، زیرا به گفتۀ وی، تلفات در چند محلۀ دیگر تا کنون شمار نشده است.

امداد رسانی به ساحات آسیب دیده از زلزله و سونامی جریان دارد و طیاره های نظامی روز سه شنبه ده ها نفر به ویژه زخمی شدگان را از شهر پالو به شهر جاوای آن کشور انتقال داده است.

ده ها هزار نفر دیگر در اثر این آفت طبیعی بی خانمان شده است
ده ها هزار نفر دیگر در اثر این آفت طبیعی بی خانمان شده است

با اینحال، خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش می دهد کهوضعیت در جزیرۀ سولاویسی بسیار خراب بوده و مردم با کمبود آب، غذا، مواد سوخت و سایر نیازمندی های اولیه دست و گریبان اند. علاوه بر آن، شفاخانه ها لبریز از زخمی شدگان بوده و تنها در شهر پالو کم و بیش ۵۰ هزار نفر بی خانمان شده است.

اندونیزیا در گذشته نیز زلزله و سونامی های مرگباری را پشت سر گذاشته است. در سال ۲۰۰۴، زلزلۀ شدید و سونامی ناشی از آن در اقیانوس هند سبب کشته شدن ۲۲۶ هزار نفر در ۱۳ کشور شد؛ از آن جمله،بیش از ۱۲۰ هزار نفر در تنها در اندونیزیا جان باخت.

XS
SM
MD
LG