لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات زلزله و سونامی در اندونیزیا از مرز ۸۳۰ نفر گذشت


تلفات ناشی از زلزله و سونامی در اندونیزیا به ۸۳۲ نفر رسید و به گفتۀ مقام‌های آن کشور با ادامۀ تلاش‌های نجات در محلاتی که ارتباطات مواصلاتی و مخابراتی آن قطع است، بیم آن می‌رود که آمار تلفات درشت تر این باشد.

این زلزله با شدت ۷.۵ ریکتر که شام جمعه دو شهر مرکزی اندونیزیا را در جزیرۀ سولاویسی تکان داد، سبب ایجاد سونامی بزرگ در بحر با امواجی به ارتفاع شش متر و سرعت ۸۰۰ کیلومتر در ساعت شد، که به گفتۀ مقام‌ها سبب تخریبات تا مسافت ۳۰۰ کیلومتری شد.

به گفتۀ مقامات اندونیزیایی، باوجود آنکه عملیات جستجو و نجات قربانیان ادامه دارد، میزان بلند ویرانی ها به شمول قطع شدن ارتباطات مواصلاتی، این عملیات را در بعضی از ساحات با کندی روبرو ساخته است.

به گفتۀ ادارۀ رسیدگی به حوادث طبیعی اندونیزیا، بیشترین آسیب ناشی از این سونامی را شهر 'پلو' متقبل شده و تنها در همین شهر، بیش از ۴۰۰ نفر کشته شده و از سرنوشت صد ها نفر دیگر که در جشنوارۀ موسوم به پالو اشتراک کرده بودند، هیچ خبری در دست نیست.

ساحات آسیب دیدۀ دیگر در جزیرۀ 'سولاویسی'، شهرهای 'دونگله' و 'مموجو' میباشد. رقم دقیق تلفات در این دو ساحه به دلیل قطع شدن ارتباطات تلیفونی و تخریب جاده ها که مانع ورود امدادرسانان شده است، معلوم نیست.

اما به گفتۀ ادارۀ رسیدگی به حوادث طبیعی اندونیزیا، در شهر 'پلو' که بیشترین آسیب را دیده است، باوجود آنکه خط پرواز میدان هوایی این شهر آسیب دیده است، اما طیاره های امداد رسان میتوانند در آن نشست کنند.

دفتر سخنگوی سازمان ملل متحد گفته است که با مقامات اندونیزیایی در تماس بوده و برای هرنوع همکاری لازم آماده میباشد.

اندونیزیا در گذشته نیز زلزله و سونامی های مرگباری را پشت سر گذاشته است. در سال ۲۰۰۴، زلزلۀ شدید و سونامی ناشی از آن در اقیانوس هند سبب کشته شدن ۲۲۶ هزار نفر در ۱۳ کشور شد که بیش از ۱۲۰ هزار کشته تنها در اندونیزیا برجاگذاشت.

XS
SM
MD
LG