لینک های دسترسی

Breaking News

کمیتهٔ المپیک: اشتراک افغانستان در بازی‌های المپیک مشروط به دسترسی زنان به ورزش است


کمیتهٔ بین‌المللی المپیک روز سه شنبه ششم دسمبر (۱۵ قوس) به طالبان هشدار داد که اجازه دادن به زنان و دختران برای دسترسی مصوون به ورزش، شرط حضور ورزشکاران افغان در بازی‌های المپیک پاریس در سال ۲۰۲۴ است.

بورد اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک پس از شنیدن گزارش کامل در مورد محدودیت‌های ورزش در افغانستان، "نگرانی جدی" خود را ابراز کرده و محدودیت‌ها بر زنان، به ویژه ورزشکاران زن را "شدیداً" محکوم کرد.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشتۀ میلادی، این گروه دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه را به روی دختران مسدود نگهداشته و زنان را از کار به استثنای شمار معدودی از سکتور‌ها، منع کرده اند.

در تازه‌ترین مورد، وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت طالبان پس از منع ورود زنان به پارک‌های تفریحی و حمام، استفاده زنان از کلب‌های ورزشی را نیز منع کردند.

کمیتۀ بین‌المللی المپیک گفته است که اشتراک افغانستان در المپیک تابستانی پاریس در سال ۲۰۲۴ بستگی به پیشرفت‌های حاصله در رابطه به موضوع "دسترسی زنان و دختران به ورزش" دارد.

کمیته بین‌المللی المپیک همچنین افزوده که تیم‌های افغانستان در رویدادهای بین‌المللی باید شامل ورزشکاران زن از داخل و خارج کشور باشند و زنان سهمی در مدیریت نیز داشته باشند.

دیدبان حقوق بشر روز دوشنبه از کمیته بین‌المللی المپیک خواست تا به دلیل اعمال محدودیت طالبان بر ورزشکاران زن، عضویت افغانستان را به تعلیق درآورد و کمک مالی خود را متوقف کند.

کمیته بین‌المللی المپیک گفته است که حمایت مستقیم از ورزشکاران افغان، در صورت امکان، ادامه خواهد یافت تا آنان را برای بازی‌های المپیک آماده کنند.

افغانستان در آخرین بازی‌های المپیک تابستانی توکیو تیمی متشکل از چهار مرد و یک زن داشت.

XS
SM
MD
LG