لینک های دسترسی

Breaking News

تندروان تحت حمایت ایران حملات خود به مواضع ایالات متحده در سوریه را از سر گرفتند


شماری از تندروان شیعه که از حمایت ایران برخوردار اند، در مراسم خاکسپاری جنگجویان شان اشتراک کرده اند که در اثر حملات هوایی امریکا کشته شدند
شماری از تندروان شیعه که از حمایت ایران برخوردار اند، در مراسم خاکسپاری جنگجویان شان اشتراک کرده اند که در اثر حملات هوایی امریکا کشته شدند

تندروان تحت حمایت ایران روز دوشنبه پنجم فبروری (۱۶ دلو) دست‌کم سه حمله را بر مواضع نیرو‌های امریکایی در سوریه انجام دادند.

این حملات چند روز پس از آن صورت گرفت که ایالات متحده حد اقل ۸۵ موضع تندروان تحت حمایت ایران را در عراق و سوریه هدف حملات هوایی قرار داد تا توانایی‌هایی تهاجمی آنان تضعیف شود،‌ تندروانی که تهدید برای نیروهای امریکایی و متحدین آن تلقی می‌شوند.

مقامات نظامی ایالات متحده به صدای امریکا گفتند که حمله اخیر بامداد دوشنبه و با پرتاب یک میزایل به سمت نیروهای امریکایی و ایتلاف مستقر در پایگاه ''سایت پشتیبانی ماموریت فرات'' در شرق سوریه صورت گرفت، اما تلفات جانی و خسارات مالی در پی نداشت.

پیش از این،‌ حمله‌ای که روز یکشنبه بالای نیروهای دموکراتیک سوریه تحت حمایت ایالات متحده مستقر در سوریه صورت گرفت، موفقیت آمیز بود. این مقامات امریکایی گفته اند که یک طیارهٔ بی سرنشین تهاجمی ''یک طرفه'' به پایگاهی در میدان نفتی عمر واقع در نزدیکی دیرالزور حمله کرد. این حمله تلفات متعددی بر نیروهای دموکراتیک سوریه وارد کرد.

فرهاد شامی، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه، از طریق رسانه‌های اجتماعی گفته است که در اثر حملهٔ درون، شش جنگجو آن گروه کشته شدند. موضع نیروهای دموکراتیک سوریه در نزدیکی پایگاه ایالات متحده موقعیت دارد که به ''قریه سبز'' معروف است.

یک روز پیش از این، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، هشدار داده بود که امریکا ''اقدامات بیشتری'' را علیه تندروان تحت حمایت ایران در شرق میانه انجام خواهد داد. سالیوان به تلویزیون سی‌ان‌ان گفت که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده ''هر کاری را انجام خواهد داد که فکر می‌کند نیاز به انجام آن است."

نیرو‌های ایتلاف به رهبری ایالات متحده از اوسط ماه اکتوبر تا حالا دست‌کم ۱۶۵ بار آماج حملات قرار گرفته اند که شامل ۶۶ حمله در عراق، ۹۸ حمله در سوریه و یک حمله در اردن می‌شود. گروه ''مقاومت در عراق" مسوولیت اکثر این حملات را بر عهده گرفته است.

با آنکه ایالات متحده و برتیانیا در روز‌های اخیر بیش از ۱۲۰ حمله را بر مواضع شبه نظامیان تحت حمایت ایران را در عراق، سوریه و یمن انجام داده اند،‌ مقامات واشنگتن از جمله جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، گفته اند که در صدد گسترش جنگ در شرق میانه نیستند.

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس پرس گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG