لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: بر تندروان تحت حمایت ایران در شرق میانه اقدام بیشتر اتخاذ می‌شود


جیک سالیوان، مشاور امنیت ایالات متحده (تصویر از آرشیف صدای امریکا)
جیک سالیوان، مشاور امنیت ایالات متحده (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، روز یکشنبه چهارم فبروری (۱۵ دلو) گفت که امریکا ''اقدامات بیشتری'' را علیه تندروان تحت حمایت ایران در شرق میانه انجام خواهد داد.

ایالات متحده در روز‌های اخیر گفته است که نمی‌خواهد به صورت مستقیم با ایران درگیر جنگ شود، اما سالیون گفت که نمی‌تواند حمله در داخل ایران را رد یا تایید کند.

سالیوان به تلویزیون سی‌ان‌ان گفت که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده ''هر کاری را انجام خواهد داد که فکر می‌کند نیاز به انجام آن است."

او در این مصاحبه همچنین گفت که اگر حملات بیشتر بالای نیروهای ایالات متحده مستقر در شرق میانه صورت بگیرد و یا کشتی‌های نیروی بحری و تجارتی در بحیره سرخ آماج حمله قرار بگیرند ''شما پاسخ‌های بیشتر را خواهید دید".

با اینحال،‌ سالیوان گفت که ایالات متحده تلاش می‌کند تا از گسترش جنگ در شرق میانه جلوگیری کند.

ایالات متحده روز جمعه دوم فبروری، تاسیسات تندروان تحت حمایت ایران در عراق و سوریه را آماج حملات هوایی قرار داد. این حملات انتقامجویانه در واکنش به حملات طیارهٔ بی سرنشین بر پایگاه نظامی ایالات متحده در اردن انجام شد، حملاتی که در اثر آن سه نظامی امریکایی کشته و ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند.

نظامیان ایالات متحده گفته اند که آنان به صورت مجموعی ۸۵ حمله را بالای هفت پایگاه مختلف شبه نظامیان در عراق و سوریه انجام دادند.

به تعقیب حملات امریکا در عراق و سوریه، نیروهای ایالات متحده و بریتانیا روز شنبه سوم فبروری، ۳۶ موضع شورشیان حوثی یمن را آماج قرار دادند.

قوای امریکایی روز یکشنبه نیز بر یک دستگاه پرتاب میزایل ضد کشتی حوثی‌های یمن حمله کرد. به گفتهٔ مقامات ایالات متحده، این دستگاه آمادهٔ پرتاب میزایل بالای کشتی‌ها در بحیرهٔ سرخ بود.

سالیوان در پاسخ به این پرسش که ایالات متحده چگونه موفقیت در این حملات را تعریف می کند، گفت: "هر حمله‌ٔ را که ما انجام می دهیم، به کاهش توانایی'' تندروان تحت حمایت ایران در منطقه کمک می کند."

او افزود هر زمانی که بر ایالات متحده حمله صورت بگیرد، امریکا در مقابل آن اقدام خواهد کرد، اما در عین حال تلاش می‌کند که '' پای ایالات متحده به جنگ در شرق میانه کشانده نشود. ما از نیروهای خود دفاع می‌کنیم."

در همین حال، فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) با نشر اعلامیه‌ای در یک پیام ایکس نوشته است که امریکا به این نتیجه رسیده است که میزایل‌های کروز در مناطق زیر کنترول شورشیان یمن به مثابه تهدید فوری به کشتی‌های جنگی و کشتی‌های تجارتی در منطقه است.

شورشیان حوثی در جریان جنگ میان اسراییل و حماس در نوار غزه،‌ سیستم تجارت بین المللی را با حملات بر کشتی‌هایی که از تنگه باب المندب در جنوب بحیره سرخ عبور می‌کنند، مختل کرده اند.

این شورشیان تهدید کرده اند که تا زمان توقف عملیات اسراییل بر فلسطینی‌ها، به حملات خود علیه کشتی‌ها ادامه خواهند داد.

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس پرس گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG