لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی سرشناس ایران در یک حملهٔ مسلحانه کشته شد


آیت‌الله عباس‌علی سلیمانی، عضو مجلس خبرگان و روحانی سرشناس ایران روز چهارشنبه ۲۶ اپریل (ششم ثور) در یک حملهٔ مسلحانه کشته شد.

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گزارش داده است که سلیمانی صبح چهارشنبه در داخل یک بانک در شهر بابلسر در ولایت مازندران به ضرب گلوله کشته شد و مهاجم مسلح نیز بازداشت شده و تحقیقات از وی جریان دارد.

سید محمود حسینی‌پور، والی مازندران گفته است "قاتل هیچ شناختی از مرحوم آیت الله سلیمان نداشت و یکی از کارکنان شرکت انتظامی داخل بانک بوده که اسلحه در اختیار داشت... این فرد از بومی های منطقه است و اقدام وی ماهیت تروریستی نداشت."

با اینحال، حسینی‌پور گفته است که انگیزهٔ این قتل به گونهٔ کامل مشخص نشده است و وزارت داخلهٔ ایران دستور تحقیقات فراگیر را در پیوند با این رویداد صادر کرده است.

خبرگزاری تسنیم ایران تصاویر کمره‌های مداربستهٔ امنیتی را نشر کرده است که در آن یک محافظ بانک بر این روحانی که روی یک چوکی نشسته است، از پشت سر گلوله‌باری می‌کند.

به دنبال این رویداد،‌ محمد جعفر منتظری لوی سارنوال ایران به مقام‌های آن کشور دستور داد تا این "موضوع از زوایای مختلف بررسی و پیگیری" شده و نتایج آن گزارش داده شود.

سلیمانی که هنگام مرگ ۷۵ سال عمر داشت، در گذشته نمایندهٔ ویژه آیت‌الله علی خامنه‌ای در چندین شهر و ولایت ایران بود. او زمانی امام جمعهٔ کاشان، اصفهان و زاهدان بود.

بر اساس قانون اساسی ایران، مجلس خبرگان ایران که ۸۸ عضو دارد مکلفیت نظارت بر امور و صلاحیت عزل و نصب رهبر ایران را دارد. اعضای مجلس ایران برای یک دورهٔ هشت ساله توسط شورای نگهبان ایران انتخاب می‌شوند.

XS
SM
MD
LG