لینک های دسترسی

Breaking News

ادارۀ اتمی ملل متحد: ایران غنی‌سازی یورانیم را سرعت بخشیده است


ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که ایران توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهان را نقض کرده و کار غنی سازی پیشرفتۀ یورانیم را در سانترفیوژ هایی که اخیراً در تاسیسات هسته‌ای نطنز در زیر زمین نصب کرده است، آغاز نموده است.

نطنز یکی از تاسیسات عمدۀ غنی سازی یورانیم در ایران است که از سوی اداره بین المللی انرژی اتمی نظارت می‌شود. براساس یک گزارش نیویارک تایمز، دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا اخیراً گزینه‌های حمله بر تاسیسات زیر زمینی نطنز را درخواست کرده است.

در توافقنامه هسته‌ای ایران آمده است که ایران فقط می‌تواند یورانیم غنی شده را با به کاری گیری نسل اول دستگاه‌های IR-1 فراهم کند و تنها از همین سانترفیوژها در تاسیسات نطنز استفاده کند.

اما براساس گزارش ادارۀ بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد که روز سه شنبه در دسترس کشورهای دخیل در توافقنامۀ هسته‌ای ایران گذاشته شد، ایران دستگاه‌های پیشرفتۀ IR-2m را در تاسیسات زیر زمینی نطنز نصب کرده است که نقض توافق هسته‌ای می‌باشد.

در این گزارش آمده است: "به تاریخ ۱۴ نومبر ۲۰۲۰ این اداره تایید کرد که ایران تغذیه یورانیم (UF6) را به کسکت سانترفیوژ های IR-2m 174 که اخیراً در تاسیسات غنی سازی مواد سوخت در نطنز نصب شده، آغاز کرده است."

ایران بسیاری از محدودیت‌های اعمال شده در توافق سال ۲۰۱۵ در مورد فعالیت‌های اتمی این کشور مانند مقیاس خلوص غنی سازی یورانیم و مقدار ذخایر یورانیم غنی شده را نقض کرده است.

نقض این تعهدات از سوی تهران، در واکنش به خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران و اعمال مجدد تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران می‌باشد.

ایران در سال ۲۰۱۵ توافقنامۀ هسته‌ای را با قدرت‌های جهان امضا کرد که بر اساس آن این کشور فعالیت‌های غنی سازی یورانیم را کاهش می‌دهد. دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد.

XS
SM
MD
LG