لینک های دسترسی

Breaking News

رهبران ایران در پی رفع نگرانی ناشی از انتخاب ترمپ


رهبران ایران گفته اند که تهران به توافق هسته‌ای پابند و وفادار می‌ماند

رئیس جمهور و رهبر ارشد مذهبی ایران هر دو در تلاش رفع نگرانی‌های مبنی بر آیندۀ معاملۀ هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهان در پی انتخاب دونالد ترمپ به صفت رئیس جمهور ایالات متحده هستند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه گفت که بدون در نظرداشت نتایج انتخابات ایالات متحده، به مواد توافقنامۀ هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهان پابند و وفادار خواهد ماند.

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد مذهبی ایران گفته است که نتایج انتخابات ایالات متحده برای ایران هیچ فرقی نمی‌کند. او گفته است که ملت ایران در مورد آینده نگران نبوده و منتظر هرگونه پیامد از انتخابات امریکا بود.

آقای خامنه‌ای در صحبتی که از تلویزیون دولتی ایران نشر شد در مورد نتایج انتخابات ایالات متحده گفت که نه آن را جشن می‌گیرد و نه هم در سوگ آن می نشیند.

دونالد ترمپ در جریان مبارزات انتخاباتی آشکار از شکل کنونی معاملۀ هسته‌ای ایران انتقاد کرده وگفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات، در مورد مواد این توافقنامه مذاکرات را از سر خواهد گرفت.

آقای روحانی در سخنرانی در شهر کرج گفت که تغییر رئیس جمهور در یک کشور یا کشور دیگری، تاثیری بر ارادۀ ایران ندارد.

بدون اشاره به آقای ترمپ، رئیس جمهور ایران گفت " دنیا، دست ادارۀ یک فرد یا یک حزب نیست ... واقعیت جهان همه چیز را بر افراطگران جهان تحمیل خواهد کرد."

رئیس جمهور ایران اضافه کرد که هیچ کسی نباید چنین تصور کند که با ایران می‌توان شوخی کرد.

معاملۀ هسته‌ای ایران، دسترسی آن کشور را به اسلحۀ اتمی کوتاه کرد و در عوض شماری از تحریم های فلج کنندۀ اقتصادی ایالات متحده و اتحادیۀ اروپایی بر ایران را سهل یا لغو کرد.

با وصف کشیده‌گی های زیاد میان ایالات متحده و ایران به ویژه در خصوص جنگ‌های سوریه و یمن، هنوز هم هر دو کشور به توافق هسته‌ای پابند مانده اند.

طرح دقیق آقای ترمپ در مورد معاملۀ هسته‌ای ایران مبهم است، اما مذاکرات مجدد بر این موضوع دشوار به نظر می‌رسد، زیرا ایران با معاملۀ کنونی قانوع بوده و مشوقی برای گشودن باب دیگر گفتگو ندارد. همچنان هیچ کشور دیگر شامل در این معامله مایل به کنار رفتن نیست.

ایران و ایالات متحده از سال ۱۹۷۹ به اینسو با هم روابط دپلوماتیک ندارند.

XS
SM
MD
LG