لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: 'ایران به زودی آزاد خواهد شد'؛ رییسی: 'ایران ۴۳ سال قبل آزاد شد'


جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده در کارزار انتخاباتی در ایالت کالیفورنیا گفت که ایران به زودی آزاد می‌شود.

آقای بایدن در بخشی از صحبت‌های خود گفت: "نگران نباشید، ما ایران را آزاد می‌کنیم. آنان [مردم ایران] به زودی خود را آزاد می‌کنند."

بایدن در حالی سخنرانی می‌کرد که بسیاری از شرکت‌کنندگان در این تجمع انتخاباتی در حمایت از نامزد دموکرات این ایالت برای انتخابات میان‌دوره‌ای امریکا شعارهایی در حمایت از اعتراضات ایران سر دادند و شعارهای را در این خصوص با خود حمل می‌کردند.

ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران در واکنش به این اظهارات آقای بایدن روز جمعه ۱۴ نومبر (۱۳ عقرب) گفت: "ایران ۴۳ سال قبل آزاد شد."

رییسی که در گردهمایی بزرگداشت از تسخیر سفارت امریکا در تهران در نوامبر ۱۹۷۹ توسط دانشجویان سخنرانی می‌کرد گفت: " ایران مصمم است به اسارت شما در نیاید و هرگز گاو شیرده نخواهد شد."

این در حالی است که با وصف هشدارهای مقامات ایرانی تظاهرات به مرگ مهسا امینی در بازداشت پولیس گشت ایران برای هفتمین هفته ادامه دارد.

رییس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به تاریخ ۲۹ اکتوبر (هفتم عقرب) به معترضان در آن کشور هشدار داد که روز شنبه آخرین روز مظاهرات آنان است، هشداری که به مثابهٔ تشدید سرکوب مظاهره کنندگان تلقی می شود.

گروه‌های حامی حقوق بشر گفته اند که تاکنون در این اعتراضات بیش از ۳۰۰ نفر از جمله ۴۷ کودک کشته شده و هزاران نفر به شمول زنان و کم از کم ۲۰ خبرنگار بازداشت شده اند.

رییسی گفت: "امروز دشمن وحدت و انسجام ما و پیشرفت و امید و آرامش و اقتدار در ایران اسلامی را هدف قرار داده است."

او به امریکا هشدار داد: "مردان و زنان، مردان و زنان جوان ما مصمم هستند و هرگز به شما اجازه نمی‌دهیم به خواسته‌های شیطانی خود عمل کنید."

در همین حال، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجهٔ ایران نیز روز جمعه در تویتی با اشاره به تلاش‌های طولانی مدت برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های جهانی، گفت: "همزمان با حمایت آشکار از خشونت و ترور در جریان شورش‌های اخیر در ایران، (قصر سفید) در پی دستیابی به توافق است. "

او گفت: "آقای بایدن، به این ریاکاری پایان دهید."

ایران پس از مرگ مهسا امینی به تاریخ ۱۶ سپتمبر، شاهد مظاهرات گسترده بوده است، تظاهراتی که از سوی حکومت ایران به شدت سرکوب شده است. این اعتراضات،‌ یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که رهبری ایران پس از انقلاب ۱۹۷۹ میلادی با آن مواجه شده است.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش‌های خبرگزاری فرانس پرس و ایرنا استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG