لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا در واکنش به بازداشت غفوری: ابراز نظر مسالمت‌آمیز نباید جرم محسوب شود


وریا غفوری

به دنبال گزارش‌ها در مورد بازداشت یک ورزشکار در ایران، وزارت خارجه ایالات متحده گفت که" آزادی بیان و ابراز نظر مسالمت‌آمیز نباید هیچگاه جرم محسوب شود."

یک سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا در واکنش به خبرهای نشر شده دربارۀ دستگیری وریا غفوری، بازیکن تیم فولاد خوزستان ایران، به صدای امریکا گفت: "گزارش‌ها از دستگیری‌های دسته جمعی، محاکمه‌های صوری و صدور احکام مرگ برای مظاهره‌کنندگان، کماکان مایه نگرانی دولت بایدن است."

این سخنگو عملکرد ایران را با هدف ارعاب مردم و سرکوب اعتراض ارزیابی کرد و گفت: "متاسفانه این جدیدترین تکتیک رژیم ایران در سرکوب وحشیانه مظاهره‌کنندگان" است. او گفت: "نظام حاکم بر ایران باید به خواسته‌های مردم گوش دهد نه آن که آن‌ها را به گلوله ببندد یا یک سره دستگیر کند."

وریا غفوری، بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال تهران، روز پنجشنبه به اتهام "توهین و تخریب تیم ملی فوتبال ایران" و "تبلیغ علیه نظام" توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. گفته می‌شود که او در صفحهٔ انستاگرام خود از عنوان "بی‌شرف" برای تیم ملی فوتبال ایران استفاده کرده بود.

وریا غفوری که کرد است، از معدود بازیکنان فوتبال ایران محسوب می‌شود که بارها ضمن انتقاد از حکومت، از اعتراضات مردمی حمایت کرده است. او از هنگام آغاز جنبش اعتراضی کنونی، در حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی به شدت از رفتارهای حکومت انتقاد کرده است.

وریا غفوری به واسطه شهامت و جسارت خود از محبوبیت زیادی در میان مردم برخوردار است و یکی از منتقدان حکومت ایران به شمار می‌رود.

شاهزاده رضا پهلوی، روز جمعه با انتشار ویدیویی در واکنش به بازداشت وریا غفوری نوشت: "صدای وریا غفوری و‌ دیگر زندانیان سیاسی هستیم و به چیزی کمتر از آزادی قانع نیستیم."

نیروهای امنیتی ایران تظاهراتی را که به دنبال مرگ مهسا امینی در بازداشت پولیس گشت ارشاد ایران آغاز شد، به شدت سرکوب و هزاران معترض را بازداشت کرد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) گزارش داده است که از آغاز اعتراضات در ۲۶ سنبله تا پنجم قوس ۴۵۰ نفر در اثر سرکوبگری حکومت ایران و خشونت‌های مرتبط به اعتراضات کشته و ۱۸۱۷۳ نفر دیگر از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده اند.

گزارش صدای امریکا فارسی

XS
SM
MD
LG