لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی: توافق دراز مدت هسته ای امکان پذیر است


حسن روحانی که در یک برنامه زنده در تلویزیون ایران سخن می ‌گفت، با اعلام اینکه برنامه هسته ‌ای ایران به شرایط گذشته باز نمی ‌گردد، گفت " اراده ما بر این است و فکر می ‌کنیم در۴۰ روز باقیمانده مسئله قابل حل و فصل نهایی باشد."

او بار دیگر تاکید کرد که در مسئله هسته ‌ای حتما دو طرف به تفاهم خواهند رسید و " این تفاهم برد- برد خواهد بود."

به گفته رئیس جمهور ایران، گروه ۱+۵ حقوق هسته ‌ای ایران را پذیرفته است اما بحث بر سر این است که ایران چه شرایطی را طی چه مدتی باید رعایت کند.

روحانی گفت " در این‌ که در نطنز باید غنی سازی صورت بگیرد، فردو، یک مرکز هسته ‌ای برای ایران است و ما در اراک یک نیروگاه نیاز داریم، نیز هیچ بحثی وجود ندارد و کلیات موضوع هسته ‌ای ایران امروز مورد اتفاق نظر در بین دو طرف است."

روحانی افزود که در زمینه برداشتن تحریم‌ های بین‌المللی از ایران نیز توافق صورت گرفته، اما "‌ اینکه برداشته شدن تحریم‌ ها از چه زمانی شروع شود و چه مسیری را طی کند از جمله مسائلی است که مورد اختلاف طرفین است".

روحانی دستیابی به یک توافق نهایی را گام بسیار بزرگی دانست چرا که به اعتقاد او، حل یک معضل ۱۲ ساله کار دشواری است و نمی ‌توان آن را یک روزه و یک ماهه حل کرد.

مذاکرات هسته ‌ای با ایران از سه‌ شنبه، ۱۴ اکتبر در وین از سر گرفته می‌شود. مهمترین اختلاف مذاکره کنندگان بر سر تعداد سانتریفیوژهای ایران و نحوه لغو تحریم ‌هاست.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، از رشد اقتصادی کشورش یاد آوری نموده گفت صنعت نفت ایران زمستان سال گذشته از رکود خارج شد و به دنبال آن صنایع رشد کردند.

به دنبال توافق موقت هسته ای در ژنیو، میان ایران و گروه ۱+۵، برخی از تحریم های ایران به طور موقت به حالت تعلیق درآمد و ایران امکان صدور نفت خود را پیدا کرد، انکشافی که رمق تازه یی به اقتصاد علیل آن کشور داد.

XS
SM
MD
LG